Bydlení

Je voda z vaší studně pitná?

Pitná voda – to je velice důležité téma, které má vliv na lidské zdraví. Je potřeba si uvědomit, že žijeme v době, kdy se potýkáme s obrovským znečištěním. Nejedná se pouze o zdroje vody, ale i znečištění životního prostředí obecně.

Jste-li majitelem rodinného domu, vily, či chaty nebo chalupy, pravděpodobně využíváte vlastní studnu. Je otázkou, zda v ní máte nyní, po delším suchém období dostatek vody. A další věc je potom, k jakým účelům vodu ze studny využíváte. Jedná se o čistě zdroj užitkové vody? Například pro zalévání přes léto? Potom se nemusíte příliš trápit, nějaké znečištění vody vám nemusí dělat přílišné vrásky. Avšak v případech, kdy vodu ze studny využíváte i k vaření, potom zbystřete, alespoň tedy v případech, kdy přesně nevíte, jestli je voda ve studni pitná!

Problematiku pitné vody se nevyplatí podceňovat. I když se to nemusí zdát, díky znečištěné vodě ve studni můžete prožít spoustu problémů – ať již zažívacího charakteru, nebo třeba alergické povahy.

Kontrola kvality vody ze studně od odborníků

Chcete-li mít jistotu, že voda ve vaší studni je zdravotně nezávadná a zda je skutečně pitná, doporučujeme oslovit odborníky. Zjistěte si, zda je ve vašem okolí nějaká firma, která se zabývá kontrolou. Není pak nic jednoduššího, než ji kontaktovat a požádat o rozbor vody. Bude vás to stát sice nějaké výdaje, ale za to budete mít jistotu, k jakým účelům můžete vodu bez jakýchkoliv obav využívat!

A co dělat, pokud není voda pitná?

Pokud se ukáže, že voda ze studny není pitná, není vhodné ji využívat k vaření ani přímému pití – přece si nebudete zbytečně ničit zdraví! V těchto situacích dejte přednost raději vodě z veřejného vodovodu, který je dnes k dispozici již téměř všude, i na menších vesnicích. Nemáte-li ještě přípojku, zkuste o tomto řešení popřemýšlet, vyplatí se.

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář