Komerční články

Naučte se chodit na túry na lehko

Se všemi těmi vymoženostmi, které máme aktuálně k dispozici, sem tam nechceme nic jiného než se jich vzdát a strávit pár dní v přírodě. Vyspat se jen tak venku, vše potřebné si sbalit s sebou do batohu. Jenže v tom je právě háček. Pokud si nějakou takovou túru chcete doopravdy užít, je třeba se sbalit rozumně a táhnout s sebou co nejnižší hmotnost.

Základním pravidlem je vzít si to nejnutnější. Jenže jsou věci, které prostě doma nechat nemůžete – třeba spacák a další pomůcky na strávení pohodlné noci.

V čem spát na lehko?

Přespat někde musíte, existují však varianty, jak si s sebou nenosit několikakilogramový stan. Co můžete dělat?

Varianta č. 1: Naučte se spát v hamace

Hamaky jsou aktuálně velmi populární. Zavěsíte je někde v lese na strom a pohodlně si ustelete. Nejde na vás vlhkost od země, jedinou nepříjemností může být déšť. Na ten byste nad sebe museli natáhnout plachtu.

Varianta č. 2: Tarp

Místo stanu si s sebou nesete pouze tarp, tedy jakousi plachtu, kterou pak natáhnete třeba na trekingovou hůl. Nenosíte s sebou žádné tyčky na stavění stanu, takže ušetříte velkou část hmotnosti.

Varianta č. 3: Ultralehké vybavení

Existují přímo obchody s outdoorovým vybavením, které se zaměřují na ultralehkou výbavu. Třeba taková nafukovací karimatka je běžně malým balíčkem s hmotností o 400 g nebo i méně. I stan může vážit jen třeba kilo a půl. Toto ultra lehké vybavení je ale poměrně drahou záležitostí.

Na čem se ještě dá ušetřit nějaká hmotnost?

Například na vodě. Místo toho, abyste si s sebou nosili litry vody, si s sebou vezměte vodní filtr a vodu můžete napustit po cestě.

Dále samozřejmě na oblečení. Čím lehčí, tím lepší. Skvěle zahřeje třeba péřová bunda, která toho zase tolik neváží.

A na závěr ještě jeden dobrý tip. Pokud budete mít málo místa v batohu, přijde vám vhod nějaká ta karabina – na ni zavěsíte nějakou výbavu i zvenčí batohu.

O autorovi

angelo