Bydlení Tipy, rady, návody

Návod jak tapetovat

Autor angelo

Tapetování je činností, která vyžaduje zručnost. Pokud si sami nevěříte, že všechno zvládnete, pak je vhodnější tapetování přenechat skutečným odborníkům. Jinak se ale nejedná o nijak zvláště náročnou činnost. Než s tapetováním začnete, měli byste určitě dodržet stanovená všeobecná pravidla. V první řadě odstraňte ze zdí staré kusy tapet. Pak byste měli každopádně zavřít okna a dveře. Zamezíte tak průvanu. Vypněte topení v místnosti a dbejte na dostatečné promočení tapet. Postup tapetování by měl být od kraje k dalšímu kraji.

Zkontrolujte si tapety

Každá tapeta má své výrobní číslo. Pokud si jej zkontrolujete hned na začátku, tak nebudete mít problém s tím, že byste pak v průběhu tapetování přišli na to, že se tapety poněkud odstínově rozcházejí a vytvářejí něco, co určitě nechcete!

Příprava tapetování

Začínáte-li s tapetováním, musíte si připravit podkladovou plochu. Ta musí být maximálně hladká. Pokud tomu tak není, musíte přistoupit k tomu, že hladkost zajistíte. Pozor na malou nasákavost a také na praskliny, které mohou celkový dojem z tapet zhatit. Některá omítka je příliš drsná a je třeba ji dostatečně zjemnit. Nepříjemná může být také vlhkost. Jestliže máte vlhkoměr, pak jej neváhejte použít. Mnohdy ale postačí i lepicí pásky, kterými nalepíte na zeď fólii. Orosení folie po 24 hodinách prozradí, do jaké míry jsou stěny vlhké. Následně by měl přijít penetrační nátěr.

Tapetování stropů a stěn

U stropní plochy byste při tapetování měli jít pryč od světla. Začínáte tedy od okna a pokračujete směrem do středu konkrétního prostoru. Není špatné si také vyznačit body, na jejichž základě pak budete dodržovat přesné pokládání tapet. U stěn je tapetáž podobná s tím, že po ukončení přilepení tapet ještě přejeďte hotovou plochu pěnovým válečkem a vytlačte bubliny!

O autorovi

angelo

Zanechte komentář