Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Návod na stavbu udírny

Autor angelo

Stavba udírny je poměrně specifickou činností, která je ale většinou prováděna s láskou a velkým očekáváním konkrétních výsledků. Takové šťavnaté klobásy anebo uzené maso za nějakou tu práci určitě stojí. Návod na postavení udírny je pochopitelně individuální v závislosti na tom, pro jaký typ udírny se rozhodnete. Volit můžete jak udírnu plechovou, tak třeba udírnu vyrobenou ryze ze dřeva, anebo udírnu zděnou. Každá z nich má své výhody. Podívejme se tedy na jednotlivé náležitosti, které by měla udírna mít.

Stavba základu udírny

Většina typů nemobilních udíren by měla mít nějaký základ. Jeho rozměry se pohybují různě, a to především v závislosti na tom, o jak velkou udírnu se bude vlastně jednat. Hloubka základů by měla jit zhruba do nějakých 80 centimetrů pod úroveň terénu. Jedná se o nezámrznou hloubku garantující celistvost betonového základu. Pro betonáž je vhodné si nechat dovézt kvalitní namíchaný beton. Namíchat si jej ale můžete klidně i sami v míchačce.

Parametry kouřovodu

Jednu z nejdůležitějších rolí hraje v každém případě kouřovod. Jeho délka by měla být minimálně dva metry. Ideální je klidně i delší. Pokud kouřovod uděláte minimální, pak půjde do udírny obrovsky horký vzduch, který degraduje veškeré zážitky z uzení, a výsledné produkty nebudou stát za moc. Kouřovod můžete řešit třeba velkou rourou anebo jej jednoduše vyzdíte dle potřeby. Kouřovod musí být precizně vyzděný, aby nedocházelo k tepelným únikům.

Tělo udírny a komín

Samotná stavba těla udírny není nijak složitá. Zdít byste měli takovým způsobem, aby spodní část tvořily jakési nohy a horní část samotné místo, které bude určeno pro zavěšení dobrot na uzení. Není špatné uvnitř přímo vyzdít otvory na závěsné tyče anebo jiné podobné uchycení. Komín musí být dostatečně dlouhý, aby odváděl kouř mimo obytné prostory.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář