Bydlení

Nestárnoucí parkety vnesou do vašeho bydlení notnou dávku luxusu

Pamatujete si ještě na staré dobré parkety, které tvořily podlahovou krytinu obývací místnosti v panelových domech? Šikovní kutilové je sklepali, zbrousili, namořili či nalakovali a ušetřili si tím značné množství financí za novou podlahu. Parkety stále patří mezi hojně vyhledávaný druh podlahových krytin. Ne každý má však to štěstí, že je má ve svém bytě. Parkety, jako všechny jiné oblíbené věci si prošly značným vývojem. Dnes je možné vybírat mezi kazetovými (mozaikovými) parketami či exotickými. Čím se od sebe vzájemně liší, bude téma dnešního článku.

Zajímavé parkety s nádechem exotična

Začneme tím zajímavějším a tím jsou exotické parkety. Jejich obliba rapidně stoupá, protože se vyznačují netradičním a vysoce luxusním vhledem. Vyrobeny jsou z masívních tropických dřevin a vnášejí do domova atmosféru exotických dálek. Tropické dřeviny jsou známy nejen svým podmanivým a netypickým vzhledem, ale také vysokou tvrdosti, odolnosti a delší životností. K výrobě těchto parket se nejčastěji využívá brazilský dub, wenge, merbau, železné dřevo, indonézský teak, africký teak, brazilská třešeň a další.

Parkety ala mozaika

Mezi jednu z předností těchto parket patří možnost vytvořit na podlaze atraktivní a moderní vzor či tradiční dekor. Parkety se používají už mnoho let. Shlédnout byste je mohli ještě v dnešní době, při prohlídkách zámků a pánských sídlech. Oproti minulosti však prošly zásadními změnami, jak do kvality tak funkčnosti. Pro klasickou pokládku parket se používají tvrdé druhy dřeva.

Z tuzemských dřevin je to například jasan, dub, ořech nebo třešeň. K nejčastěji používaným vzorům při pokládání parket patří: anglický způsob, rybinový vzor, prokládaný tabulkový vzor, vídeňský vzor či vzor průletový. Vytvářet se mohou trojúhelníky, kosočtverce, baroko, ornamenty a jiné. Parkety mozaikové bývají menší než ty klasické, jak je známe a spojeny nebývají pomocí pera a drážky. Při pokládce se používá tzv. podkladní textilie a jsou lepeny celoplošně k podkladu. Jestliže hledáte minimalistický moderní design, nadchnou vás obzvlášť jednoduché vzory. Pokud však sami sebe nalézáte ve složitých kombinacích dřevin a vzorů i zde si zaručeně vyhrajete.

 

O autorovi

Gabriela Kortova

Jsem ráda, že mohu psát na tento web mimo jiné i své vlastní nápady. Úplně se ztotožňuji s názvem webu – Domácí kutil. Většina dekorací a zlepšováků v našem domě se zrodila pod mýma rukama. Miluji recy věci a předměty, které ostatní vyhazují, já používám ke své tvorbě. Kreativní tvoření je můj způsob duševního odpočinku.

Zanechte komentář