Tipy, rady, návody

Octomilky a jejich vyhubení

Znáte octomilky? Určitě jste již měli tu čest a důvěrně se s nimi seznámili. V pomyslném žebříčku nejotravnějších zástupců hmyzí říše jsou v těsném závěsu za komáry a mouchami. Fascinuje je sladká vůně a když se jednou objeví, není snadné se jich zbavit. Přesto existuje množství efektivních řešení. Přečtěte si praktické tipy v tomto článku a dejte octomilkám nadobro sbohem.

shutterstock_295319183

Tak schválně. Myslíte si, že stačí udržovat pořádek a dbát na to, aby vám doma nehnilo ovoce? Můžete to vyzkoušet, ale octomilky se stejně objeví. No a pokud je budete plácat rukama, zaženete je jen na chvíli. Zanedlouho se opět objeví a budou vám nadále ztrpčovat život.

Octomilka, lidově ovocná, vinná nebo octová muška, získala jméno podle toho, na čem si s oblibou pochutnává. Malé mušky milují nahnilé ovoce, vodu se šťávou a nepohrdnou ani skleničkou vína. Hlavně, když to kvasí!

Do domácnosti se vkradou oknem a velmi rychle zapustí kořeny. Během tří dnů vylétnou z vajíček stovky dalších mušek. A přestože nejde o hmyz, který by ohrožoval lidské zdraví, přítomnost octomilek není žádaná. Navíc přenáší plísně na čerstvé ovoce, které se pak rychleji kazí.

Prevence je základ

A teď to podstatné. Jak se octomilek zbavit? Spíše než samotné hubení, je důležitější prevence. Udržujte v kuchyni perfektně čistou, průběžně kontrolujte ovoce a přikrývejte rychle hnijící kusy, vynášejte odpadkový koš a nepřelévejte pokojové květiny. Poslední zmíněný tip souvisí s kladením vajíček. Mokrá hlína je ideální líhní octomilek.

Hubení octomilek v praxi

Samozřejmě se může stát, že se i přes veškerou vaši snahu octomilky objeví. Pak vám může pomoct klasická mucholapka v podobě lepících pásků s feromony. Poměrně účinný je elektrický lapač, který octomilky hubí elektrickým proudem a nikoliv chemií.

Ke kontroverznějším metodám hubení octomilek patří sklenice vody se šťávou, do které se octomilky nachytávají. Těžko říct, jestli tato past nenaláká do domácnosti ještě více octomilek, než vyhubí.

Octomilky údajně odpuzuje vůně koření. Můžete si po bytě rozložit misky s hřebíčkem, případně do květináčů zapíchnout stroužek česneku. Ovšem pouze za předpokladu, že vám takové nezvyklé aroma nebude vadit.

O autorovi

Adam Valovy

Zanechte komentář