Nezařazené

Pánev – základní kámen k přípravě dobrého pokrmu

Rádi si doma vaříte? Poté se neobejdete bez pořádné a kvalitní pánve, která vám v příštích měsících a letech dokáže posloužit k přípravě stovek lahodných pokrmů, jež zajisté pokaždé potěší vaše chuťové pohárky. Při zařizování interiéru, potažmo tedy zejména kuchyně, rozhodně si nezapomeňte alespoň jednu takovouto kvalitní pánev pořídit. Jedná se totiž o kuchyňské příslušenství, které vám velmi dobře poslouží.

Při samotném výběru pánve si je pak dobré ověřit, zda nabízí všechny vlastnosti, které požadujete. Například je velmi důležité, aby pánev měla ergonomické držadlo, které se vám bude pohodlně a snadno držet v ruce. Pokud by ho neměla, z držení pánve by se mohla rázem stát až noční můra. Mezi další vlastnosti, jež by měla každá kvalitní pánev splňovat, se bezpochyby řadí i nezávadnost jejího povrchu. Jídlo by se tedy na něm nemělo přichytávat, zároveň povrch nesmí být nikterak negativně ovlivňován žárem od sporáku.

Pánve pro každou příležitost

Ale není pánev jako pánev, existuje totiž opravdu nespočet různých druhů pánví podle toho, na přípravu jakých pokrmů se hodí. Sehnat tak můžete například grilovací pánev, jež, jak již její název dosti napovídá, se hodí především k přípravě grilovaných jídel. Na trhu dále nechybí ani pánve, které je možné umístit do trouby a připravovat v nich tak jídla, která se nedají uvařit pouze na plotně. Aby toho nebylo málo, tak si lze pořídit i pánve, jež jsou určeny k přípravě specifických a mezi strávníky velice oblíbených jídel, jmenovitě takto můžete sehnat pánve na přípravu asijských specialit či dokonce k výrobě palačinek.

Většinu nabízeného sortimentu pánví nicméně tvoří univerzální pánve, s pomocí kterých si můžete připravit prakticky jakýkoliv pokrm, na který máte zrovna chuť. Nutno je však věnovat pozornost jejich velikosti a hloubce. Nabízeny jsou totiž jak hluboké pánve, jež se hodí třeba na přípravu nudlí či omáček, tak i ty mělké, které jsou zas kupříkladu ideální pro přípravu masových pokrmů nebo vajíček. Velikost pánve pak hraje zásadní vliv nejen v tom, kolik se toho do ní vejde, ale též v tom, jak rychle se dokáže rozpálit na požadovanou teplotu. Menší pánve se zahřejí rychleji oproti těm větším.

Pánve jsou cenově velice dostupné

V neposlední řadě se je potřeba rozhlédnout po vhodném materiálu. Jak již bylo na začátku zmiňováno, při výběru materiálu pánve je nejdůležitější to, aby byl nepřilnavý a jídlo se tedy přichytávalo a nepřipalovalo. Takový je třeba hliník. Zajímavou volbou mohou být též keramické pánve. Dalším z materiálů hojně využívaných na výrobu pánví je pak litina – ta se řadí mezi to nejpremiovější a zároveň také nejdražší, co lze ve světě pánví sehnat.

Když už se tu zmiňujeme o cenách, tak prakticky všechny pánve se dají pořídit za méně než tisíc korun, přičemž cena těch nejlevnějších začíná už někde na 300 korunách. Pořízení kvalitní pánve tedy váš rodinný rozpočet opravdu nezruinuje.

O autorovi

angelo