Nezařazené

Luky vás zabaví i na vlastní zahradě

Vypadá to, že brzy budou zavřená veškerá sportoviště a my budeme odkázání zase jen na sporty, které se dají provozovat venku nebo doma. Máte-li zahradu, možností je hodně. Lákavá je například lukostřelba. Dejte šanci tomuto sportu s bohatou historií, uvidíte, že si ho zamiluje celá rodina.

V minulosti se luky používaly pro bojování a lovení potravy. Dnes už se využívají pouze při rekreační a sportovní střelbě, kterou si můžete vyzkoušet i doma.

V začátcích si dejte pozor na prostor, kde střílíte

Lukostřelba je krásný, ale také nebezpečný sport. Při střelbě může dojít k vážným zraněním, a proto luky nepatří do rukou malým dětem. I dospělí by si však v začátcích měli dát pozor, protože člověk nikdy neví, jestli se trefí do terče, nebo mimo něj. Proto pečlivě vybírejte, kam terč umístíte. Ideální je, když se za ním nachází svah, aby šípy, jež minou terč, zastavil. Na vlastní zahradě je dobré dát ho například před plot, pokud tedy nemáte plot pletivový, jímž by šíp mohl proletět k sousedům.

Na zahradní střílení vám postačí cvičné luky

Podle dosahu se luky dělí na cvičné, sportovní a lovecké. Pro střelbu na zahradě budou jednoznačně nejvhodnější ty cvičné s dosahem 30 metrů. Díky tomu vám šípy nebudou létat zbytečně daleko, třeba až k sousedům, navíc se tolik nenaběháte, když si budete chodit pro šípy, jež minuly terč.

S výběrem vám pomohou odborníci

Luk si objednáte online, například v e-shopu Kentaurzbrane.cz. Napoprvé možná budete zmatení, nebudete tušit, jestli vybrat luk reflexní nebo kladkový, vyděsí vás množství parametrů. Zapamatujte si, že pro začátečníky jsou lepší reflexní luky, jež se snadněji ovládají. Na internetu si také dohledáte tabulky, které doporučují délku luku vzhledem k výšce postavy a napínací sílu vzhledem k věku. Také je vhodné dobře číst popisky, e-shop Kentaurzbrane.cz je má pěkně zpracované. V neposlední řadě neváhejte využít rady odborníků, zavolejte či napište e-mail. Poradí vám, jaký luk vybrat, abyste si mohli užít střelbu.

O autorovi

angelo