Hobby Tipy, rady, návody

Pečení chleba doma v troubě

Autor angelo

Jedním z nejmodernějších hitů současnosti jsou domácí pekárny. Právě ony mají zjednodušit pečení chleba v domácích podmínkách. Domácí pekárny ale nejsou určitě nezbytností, jelikož si chléb můžete klidně upéct i ve vlastní troubě. Jedná se o jakýsi obřad, který si klidně můžete dopřát, a to s celou rodinou. Příprava na jeho pečení přitom není složitá, jelikož drtivou většinu ingrediencí budete mít stoprocentně po ruce doma.

Výroba těsta

Základem domácího chleba je logicky mouka. Ideální je pšeničná mouka s nejvyšším obsahem lepku zaručujícím dokonalé kynutí. Později si můžete vyzkoušet klidně i chléb z mouky žitné, kukuřičné anebo z jiných druhů. Celkové množství mouky by mělo být 500 gramů. Mouku vysypeme do mísy a přidáme vodu. Ideálně přibližně 300 ml. Množství vody se odvíjí od typu mouky a také od toho, jestli do chleba nebudeme dávat mrkev anebo jiné součásti již obsahující vodu v sobě. Nedílnou součástí chleba je také droždí. To necháme v hrnku s vodou vykynout a vytvoříme tak kvásek. Následně uděláme do mouky malý důlek, do nějž nalejeme kvásek a vše smísíme. Dochutíme pochopitelně solí, drceným kmínek a surovinami dle chuti.

Těsto a pečení

Promíchání těsta půjde nejprve vařečkou, ale postupem času budete nuceni použít vlastní ruce. Nejprve uhněteme těsto v míse a následně na pomoučeném válu. Podle potřeby pak následně přidáváme mouku či určité množství vody po lžicích. Po uhnětení musí být těsto nelepivé. Pokud si přejeme skutečně nadýchaný chléb, těsto musí maximálně nakynout. Vložíme jej tedy do mísy, zaprášíme povrch moukou a pak zakryjeme utěrkou. Půl hodiny bude odpočívat a pak z něj uhněteme bochánek. Ten vložíme do rozpálené trouby na 220 stupňů Celsia. Za 10 minut teplotu snížíme na 170 stupňů a dopékáme zhruba 25 minut. Troubu otevřeme, až je kůrka hnědá.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář