Tipy, rady, návody Zahrada

Potřebuji prostor, tak si ho udělám!

Autor angelo


Zahradní domeček je vynikající investice a má několik možností jak ho perfektně využít. Většinou však volíme zahradní domky, které nejsou ani příliš velké, ale ani příliš malé. Jako zvykneme mluvit, takové akorát. Přesto máme často pocit, že nám poskytují nedostatek místa, a to především co se úložného prostoru týče. Jak dosáhnout toho, aby měli naše zahradní domky dostatek „zákoutí“, které bychom mohli doslova založit našimi věcmi? Jednoduše, udělejte si police, které budou nejen praktické, ale stejně tak i stylové!

Ušetřete místo policemi

Tou nejjednodušší možností je klasická rovná deska přichycena o stěnu. Neurazí a svůj účel splní. Pokud však toužíte po něčem modernějším, nebojte se využít nevyužité místa v rozích. Můžete si udělat police nejen do vnitřních rohů pokojů, police můžete umístit i na vnější rohy. Zahradní domeček se tak bude moci pyšnit atypicky řešeným interiérem. Pokud se rozhodnete pro výrobu polic na vnějších rozích, pak by police neměly být příliš hluboké, aby zbytečně nezasahovaly do prostoru. Naším cílem je vytvořit si prostor navíc a ne si z něj ubírat. Své kouzlo mají police vyráběny z masivního dřeva. Masiv sám o sobě působí skutečně stylově a tuto vlastnost nepochybně vstoupí i police vyráběné z tohoto materiálu.

Jak na rohové police

Na výrobu rohových polic budete potřebovat rovné desky, šrouby, hmoždinky, podpěry, držáky a stojky. Pokud máme vše připraveno, desky nalakované, tak vyvrtáme do stěn díry. Následně do děr vložíme hmoždinky a šrouby připevníme držáky. Vzdálenost mezi jednotlivými policemi si zvolíme na základě toho, co na tyto konkrétní police plánujeme ukládat. Do držáků nad a pod hlavičku šroubu vyvrtáme otvory na kolíky, které slouží ke spojení držáků s podpěrami. Ze zadní strany navrtáme ve stejných výškách i otvory do podpěr. Snažíme se pracovat co nejpřesněji. Podpěry narazíme na držáky. Jako první uložíme polici, která bude ze všech nejnižší a upevníme ji šroubem do každé podpěry. Roh poličky podepřeme stojkou, kterou ukotvíme do zdi hmoždinky a také šroubem. Připevníme druhou poličku a podepřeme stojkou. Takto postupujeme, dokud nedojde k poslední, tedy nejvyšší polici.

Kousek vinného sklepa přímo v domku!

Zahradní domeček mnohdy slouží i jako příjemné místo k setkání s rodinou či posezení s přáteli. I proto by si v něm nepochybně našla své místo police na víno. Tu si také víte vyrobit samostatně. Budete potřebovat dřevo, které si předem nařežete na požadovanou délku a šířku. Získáte jednoduchý dřevěný obdélník, který uchytíte na stěnu. Na vyřezané dřevo namontujete dva háčky, po jednom na každou stranu (vpravo a vlevo) a police je hotová. Vzdálenost mezi jednotlivými háčky by měla odpovídat délce láhve. Záleží jen na vás kolik vinných lahví budete chtít uložit na jeden stojan. Podle toho zvolíte i počet háčků.

Smontovat můžete také dřevěný obdélník ze 4 kusů dřeva. Budete potřebovat 2 déle a 2 kratší dřevěné latě. Smontujete je dohromady tak, aby byly dlouhé latě naproti sobě a krátké rovněž. Do delších stran vyříznete otvory s obvodem přibližně odpovídajícím obvodu vínové láhve. Skrz těchto dvou otvorů následně přetlačte vínovou láhev a úložný prostor je na světě. Tyto zmíněné dva způsoby pro výrobu vínových polic jsou jen inspirací a zařazují se mezi ty jednodušší. Možností je však mnohem více a je jen na vás, na co si troufáte a kolik trpělivosti jste ochotni obětovat pro vaše zahradní domky.

Police nejen ze dřeva

Police ani zdaleka nemusí být vyrobeny pouze ze dřeva. Dnes se mezi velmi moderní zařazují také kovové police, které jsou jednoduché, bez jakýchkoliv zbytečných ozdobných prvků a rušivých elementů. Uchytit je můžete buď starým známým způsobem, zachycením o stěnu nebo se můžete rozhodnout pro kovové úchytky, případně zavěsit police na lano a pod. Zahradní domky mohou mít různou podobu, hodně ovlivňuje vkus majitele a také možnosti, které vlastníkovi zahradní domeček a jeho interiér poskytuje.

Skleněné police

Pracovat můžete také se sklem. Tento typ polic působí opravdu vkusně, ale převážně se s nimi setkáváme v koupelně nebo na toaletách. Má to svůj důvod! V koupelně je velmi častá vlhkost, proto je sklo tím nejideálnějším řešením, nezapomínejte na to.

Ať si vyberete polici z jakéhokoliv materiálu, tak nezapomeňte zejména na to, aby se hodily do vašeho interiéru a seděli k celkovému exteriéru. Zahradní domek má být místem, kam půjdete odpočívat a užívat si čas s rodinou – ať už aktivní nebo pasivní.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář