Bydlení

Před topnou sezonou nezapomeňte zkontrolovat komín

Blíží se hlavní topná sezona a spolu s ní je tedy potřeba počítat s pravidelným topením. Především, pokud máte kotel na tuhá paliva, je dobré nepodcenit kontrolu komínových cest. To stejné nakonec platí i v případech, kdy vaši nemovitost vytápíte výhradně zemním plynem.

Krbová kamna

Kontrola komínů by měla být pro každého majitele rodinného domu nebo vily samozřejmostí. Není totiž nic horšího, než když budete řešit případný problém v zimě. Potom může snadno dojít k velkým nepříjemnostem.

Revizi komínu by měla provést kvalifikovaná osoba. Doporučujeme, abyste se obrátili na specializované, kominické firmy. Samozřejmě, že hrubší a zběžnou kontrolu komínových cest můžete provést i sami. Základním předpokladem je, že se nebojíte výšek a máte potřebné vybavení.

Bezpečnost na prvním místě

V žádném případě si nehrajte na kaskadéry a nic neriskujte. Kontrolu komínů je potřeba ve výškách provádět velice opatrně. Ideální je, pokud máte rovnou střechu nebo střechu pouze s mírným sklonem. Většina komínů má také na několika místech dvířka, kudy lze určitou část zkontrolovat. Takže vizuální prohlídku můžete vykonat z půdy nebo blízko kotle, nejčastěji ve sklepě. Kontrolu a čištění nejhornější části komínu bude zapotřebí provést zřejmě ze střechy.

Co byste měli mít po ruce?

Při kontrole a případném čištění komínového systému si ještě před tím, než se pustíte do práce, připravte několik základních věcí. Předně si vezměte pracovní oblečení, dále potom rukavice. Nachystejte si ochranné brýle. Po ruce byste měli mít svítilnu a kominickou štětku.

Uznáte-li za vhodné, že je nutné komín vyčistit, na jeho obvodových zdech je usazen prach a saze, vezměte si kominickou štětku a důkladně oškrábejte všechna místa, na která dostanete. Tak můžete postupovat vždy z každých dvířek a samozřejmě i ze střechy. Postupovat byste měli shora dolů, na závěr nezapomeňte vybrat saze, které napadaly buď přímo do kotle nebo na spodek komínu!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář