Bydlení

Topení dřevem – přežitek nebo stále aktuální?

Topení dřevem

Topná sezona sice v tuto chvíli trochu opožděně končí, ale i tak je dobré mít v této oblasti neustálý přehled. Přece jen, bez vytápění, se v našich zeměpisných šířkách a povětrnostních podmínkách více než půlroku nevyhneme. Každý preferuje jiný typ topení – někdo topí pevnými palivy, jiný využívá elektřinu či plyn.

Pokud topíte pevnými palivy, máte opět několik možností. V závislosti na konkrétním topném systému, respektive modelu kotle, je zapotřebí volit adekvátní palivo. Jaký máte názor na topení dřevem, není to v dnešní době již přežitek?

Topení dřevem

Topení dřevem

Výhody topení dřevem

Odpověď je jednoznačná, určitě nikoliv. Dřevo, jako palivo, má i v současné moderní době obrovské uplatnění. V kotlích na pevná paliva dřevo využijete vždy – minimálně k roztápění. Pokud máte však speciální kotel na dřevo, případně typ dřevoplyn, je topení dřevem vysoce efektivní cestou, která dokáže ušetřit nemalé finanční výdaje spojené s energií.

Dřevo je obecně levnější, než uhlí. Je vysoce dostupné prakticky v jakoukoliv roční dobu. Ovšem i v palivovém dřevě jsou obrovské rozdílnosti. Nejdůležitější je suchost dřeva. Není nic horšího, než topit mokrým dřevem – nejen, že dochází k menší výhřevnosti otopných systémů, ale rovněž také k opotřebování kotle a komínových cest.

Dřevo patří mezi ekologické suroviny. Znečišťuje totiž životní prostředí daleko méně, než například uhlí.

Dřevo lze koupit, nebo po domluvě svépomoci vytěžit

O tom, zda budete topení dřevem kombinovat i s jinými palivy rozhoduje vždy konkrétní kotel. Kotle na dřevo nachází své vysoké uplatnění především na vesnicích. Někteří z vás mají možná možnost udělat si dřevo svépomoci – jedná se třeba o probírky dřeva v lesích, buď ve vlastních, nebo v soukromých, kdy se dají probírky standardně domluvit s majitelem nebo hospodářem lesa.

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář