Bydlení

Topné panely na zeď – elegantní řešení jak vytápět

Líbil by se vám stylový obraz, který má kromě dekorativní funkce ještě další způsob využití? Infračervené panely jsou topná tělesa, která se v interiéru tváří velmi nenápadně. Respektive vypadají velmi vkusně, ale jen málokdo by odhadl, k čemu primárně slouží. Obraz na stěně však funguje jako efektivní zdroj tepla.

shutterstock_318030248

Léty prověřená technologie našla uplatnění ve vesmírném programu

Historie infravytápění se píše od šedesátých let minulého století, kdy v r. 1967 Dr. Tadishi Ishikawa vymyslel model infračervené tepelné kabiny. Využití infrapanelů bylo striktně lékařského charakteru – jako podpůrný prostředek při léčebných metodách. Technologie byla dlouhé roky v utajení, protože se využívala v rámci vesmírného programu.

Jak topné panely fungují a v čem spočívají největší výhody?

Podstatou infrapanelů je topný panel, který produkuje neviditelné infračervené (IR) vlny. Ty prochází do všech předmětů a stěn. Dochází tak k ohřevu místnosti sáláním s vlnovou délkou totožnou s částí slunečního záření. Výsledné klima je velmi příjemné a běžnými systémy vytápění jen těžko dosažitelné. Pobyt v prostoru vytápěném infrapanelem je podobný jako relaxace na sluníčku. Instalace je snadná – stačí panel zavěsit na „U“ profily připevněné ke zdi pomocí šroubů a hmoždinek.

Velkou výhodou topných panelů je rovnoměrná distribuce tepla po celé místnosti. Primárně se nahřívají stěny a vzduch má o něco nižší teplotu. Díky tomu nedochází k nežádoucímu srážení vody, minimalizuje se vlhkost zdiva a netvoří se plísně.

Další výhodou topných panelů je způsob, jakým teplo vydávají. Nedochází k cirkulaci vzduchu a víření prachu, takže jsou ideální pro alergiky. Teplota záření se nastavuje na termostatu.

Výsledná podoba topného panelu závisí na vás

Čelní plocha topného panelu je ve standardním provedení bílá, ale lze ji natřít libovolnou barvou, aby lépe zapadl do interiéru. Mnohem žádanější jsou elegantní topné panely s ručně malovanými obrazy. Umělecké dílo vydávající příjemné teplo si každý okamžitě zamiluje.

O autorovi

Adam Valovy

Zanechte komentář