Komerční články

Přemýšlíte o uzavření hypotéky? Nezmeškejte nejlepší podmínky

Autor angelo

Uvažujete o tom, že si vezmete hypotéku na bydlení? Pokud ano, neměli byste se svým rozhodnutím otálet. Dosud byly totiž hypotéky velice levné. Objevují se ale signály, že brzy dojde ke změnám. Proč? Příčinou je nový zákon o úvěru, kterému se musí banky na našem trhu přizpůsobit.

shutterstock_138677954

Chystají se úpravy úvěrů

Situaci, která se hypoték týká, rozebírá hypoteční poradce Lukáš Štork. Už během letošního léta podle něj zřejmě dojde ke zpřísnění podmínek, za kterých se hypotéky poskytují. Na základě údajů České národní banky se přibližně čtvrtina našich bankéřů chystá poskytování úvěrů upravit zřejmě už v průběhu tohoto léta.

Podmínky se mění od října

Poradce Štork například tvrdí, že už nyní stále více bank přestává nabízet hypotéky bez doložení příjmů.  Zdá se tedy, že doba, ve které mohl získat hypotéku téměř každý, kdo o ni zažádal, je nenávratně pryč.  Zanedlouho by měla přijít nejsilnější vlna zpřísnění podmínek. Od 1. října 2016 se totiž rozhodnutím České národní banky mění maximální výše hypotečního úvěru. Dosud byla 100 %, nyní bude už pouze 95 %. Proto se vyplatí uzavřít hypoteční smlouvu do konce letošního září.

Sjednání úvěru zvažujte

Jestliže je hypotéka vaším cílem pro získání stabilního bydlení, potom si s jejím sjednáním pospěšte. Na co byste si měli dát pozor?

  • Rozmyslete si předem, zda jste se svými příjmy schopni táhnout placení hypotečního úvěru po delší dobu.
  • Možná vám právě zvýšili v práci plat a perspektiva hrazení hypotečních splátek se jeví v růžovém světle. Bude to tak ale vždycky? Nemůže třeba za rok nastat situace, během které se vaše firma dostane do ekonomických potíží? Přemýšlejte v dlouhodobém horizontu.
  • Zkuste si představit, co by se stalo, kdybyste v práci dostali výpověď. Vytvořte se rezervu alespoň na 3 měsíce, abyste byli schopni platit své závazky.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář