Bydlení

Troufnete si na plovoucí podlahy?

Výměna podlahy dokáže zcela zásadně změnit vzhled našeho domu, bytu i kvalitu celkového bydlení. Nemusí jít přitom o nijak závratnou investic a náročná není ani pokládka. Každý domácí kutil ji s minimem pomůcek zvládne sám. Stačí znát pár základních zásad.

Plovoucí podlahy jsou pravděpodobně nejsnadnějšími podlahami na pokládku. Snad už jen rozrolování koberce z metráže je snazší. Mnohdy ani nemusíme odstraňovat starou podlahu. Pokud je rovná, bez výrazného poškození, a nevadí nám mírné zvednutí podlahy, není problém položit novou plovoucí podlahu na staré linoleum či kachličky. Ideální je na původní povrch položit MIRELON (nebo jeho jinou alternativu), který má tepelněizolační i akustické vlastnosti, až následně pak začít klást jednotlivé podlahové díly.

Nelepit a pokládat s mezerou u zdi

Důležité je vědět: plovoucí podlaha se k podkladu nelepí! Dnes už se nelepí ani spojovací drážky podlahy a využívají se click systémy, což jsou vlastně speciálně vytvarované části podlahových desek, které se do sebe přesně a pevně zakliknou.

Druhou důležitou zásadou je ponechávat dostatečnou mezeru mezi zdí a podlahou. Jen tak zabráníte tomu, aby se podlaha nezačala zvedat či vlnit. Natěsno směrem ke zdi položená plovoucí podlaha může způsobit, že třeba do pokoje dva dny po pokládce neotevřete dveře. Nemusíte se bát. Spáry kolem zdí perfektně přikryje podlahová lišta, pod kterou navíc máte možnost skrýt i různou kabeláž.

Ze speciálnějšího vybavení pro pokládku plovoucí podlahy svépomocí potřebujete pouze pilu a pak sadu pomůcek pro pokládky plovoucích podlah. Můžete a nemusíte potřebovat doklepávač, určitě se hodí distanční klíny, které pomáhají dodržet správný distanc podlahy od zdi.

Pojďte si vybrat správnou plovoucí podlahu

Dřevo, nebo laminát? Pravdou je, že dřevo je minimálně čtyřikrát tak drahé, jako laminátová plovoucí podlaha. Jeho výhodu však je, že v případě většího poškození se dá vrchní vrstva částečně zbrousit a opět nanést povrchová úprava. U poškozeného lamina lze jen poškozené místo opravit pomocí různých retušovacích pomůcek. Jak laminátová, tak dřevěná podlaha se skládají z více vrstev. Ty podlahu chrání před mechanickou deformací, například změnou teploty, a současně jí dávají specifické vlastnosti – například akustické, tepelněizolační apod. Důležité je podlahu vybírat podle stupně zatížení, pro které je určena. Pro bydlení je vhodná třída 32, která se hodí pro podlahy obytných prostor s vysokou zátěží.

Kvalitní plovoucí podlahy nabízí e-shop Superpodlaha.cz

V sortimentu e-shopu Superpodlaha.cz pořídíte dřevěné podlahy s dubovou nášlapnou vrstvou. Rovněž nechybí bohatý sortiment laminátových plovoucích podlah v mnoha zajímavých designech.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář