Tipy, rady, návody Zahrada

Umíte naklepat kosu?

Autor JanaPK

Proč se v době sekaček na trávu ptáme na kosu? Je hodně obtížně přístupných míst, kde si se sekačkou prostě neporadíte. Jsou to různé členité plochy, strmé svahy, podmáčené louky a podobně.

Druhý důvod, proč se hodí kosa, je příprava sena vlastními silami. I to se sice dá koupit, ale jestli máte travnatý pozemek a zvířata, která seno potřebují, proč utrácet za kupované.

A taky, řekněme si na rovinu, se sečení trávy kosou stává módní záležitostí, stejně jako návrat k dalším tradičním řemeslům a činnostem.

Proč se musí kosa naklepávat

Samozřejmě se při používání kosa tupí. Brouskem ji sice přibrušujeme, a to i během sečení, po nějaké době už to ale nestačí. Ostří kosy totiž musí být dostatečně tenké, aby správně kosilo. A to je důvod, proč se pídíme po naklepávači a technice naklepávámí kosy.

Na broušení kosy používáme jemný brousek, kterým v průběhu sekání kosu vyhlazuje, ale neubírá. Hrubší karborundové brousky sice naostří kosu rychleji, kosa se ale rychleji tupí a její životnost je mnohem kratší. A poznáte to i při práci, sekat ztupenou kosou je o hodně obtížnější. Brousit kosu během sečení je nutné zhruba každých pět minut.

Když přijde čas kosu naklepat

Naklepání kosy je v podstatě vytažení ostří do tenka, tak, aby se s ní zase pohodlně sekalo.. Obvykle se naklepává asi 2 – 4 mm široký okraj a jsou na to k dostání různé pomůcky a naklepávače. Většina zkušených uživatelů kosy ale používají tak zvanou babku, což je kovadlina upevněná do špalku, a kladivo, kterým kosu postupně vytahuje, aby bylo velmi tenké. Kladivem do kosy klepeme šikmo a směrem ven, údery by měly být stejně silné, ostří by se nemělo vlnit a třepit.

Naučit se správnému naklepávání požadované síly je otázkou praxe a je potřeba to trénovat jako všechno, co se učíte. Ideálně použijte nějakou starou kosu na procvičení, abyste novou drahou ihned nezničili. Mít při naklepávání pro jistotu za zády už zkušeného “naklepávače”, není ostuda.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář