Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Vybavte svou dílnu tak, abyste v ní vždy měli pořádek

Autor angelo

Především v domácích dílnách se lze často setkat s velkým nepořádkem – nářadí je rozházené po celé dílně a na pilinovém podkladu se přirozeně mísí s nepotřebným odpadem, který už v dílně dávno nemá co dělat. Připravili jsme pro vás tři tipy, které vám dokážou práci usnadnit, zpříjemnit a v důsledku i zrychlit, protože nebudete muset pořád něco hledat. Pořádek v dílně je zkrátka zásadní pro zajištění vysoké efektivity a kvality práce. Jako příklad si lze vzít moderní výrobní provozy, kde není pro žádný nepořádek a zdržování prostor.

Přehledné skladování díky regálům

Tou nejdůležitější věcí pro udržení pořádku v dílně je možnost přehledného uskladnění veškerého vybavení a materiálu. Ideálním způsobem, jak toho dosáhnout, je mít v dílně dostatek regálů, případně samostatných polic na zdi. Regály a police můžete kombinovat se skříňkami, kde budete mít uschováno méně často používané vybavení. Ve skříňce nebude na očích a bude chráněno před všudypřítomnými nečistotami, ovšem je k němu pak složitější přístup, a proto se nehodí pro uskladnění spojovacího materiálu či nástrojů, které potřebujete téměř při každé práci – neustálé otevírání a zavírání dvířek skříňky by vás zbytečně zdržovalo.

Naprostým základem pro přehledné uskladnění všeho možného jsou tedy jednoznačně regály. Policové regály nabízí spoustu skladovacího prostoru díky několika policím s volitelnou výškou dle vašich potřeb. Výška polic se odvíjí od výšky stojin a počtu polic nad sebou, jejichž rozmístění je přitom pouze na vás. Kvalitní regály navíc mají vysokou nosnost a zejména po ukotvení do zdi se nemusíte bát o jejich stabilitu. Mezi výhody bezšroubových policových regálů dále patří to, že je můžete napojovat do prakticky libovolně dlouhých řad.

Při výběru regálů dbejte na to, aby měly povrchovou úpravu zajišťující odolnost proti korozi a delší životnost. Vhodnou antikorozní ochranou je například galvanické pozinkování, případně lakování práškovou barvou.

Ani v dílně není místo pro odpad

Hned po přehledném skladování všeho, co v dílně potřebujete mít, je důležité se zaměřit na to, co naopak nepotřebujete. To znamená odstranit všechen odpad v podobě odřezků, pilin a různých zbytků, které již nelze nijak využít. Než používat různé prasklé kbelíky a podobné nádoby se vyplatí investovat do pořádné popelnice.

Nejenže nepoškozená popelnice bude vypadat lépe, ale je to také praktičtější řešení. Do popelnice se toho více vejde, takže se nebudete muset tak často starat o vynášení odpadu. Když do ní umístíte velký pytel, tak navíc nehrozí, že při vynášení odpadu zaprášíte pilinami celou cestu z dílny k autu nebo do obecního velkoobjemového kontejneru, pokud ho máte poblíž domu, případně samostatné dílny. Popelnice jsou dostupné v různých velikostech, díky čemuž si můžete vybrat popelnici s objemem odpovídajícím množství odpadu, které obvykle při práci produkujete.

Polohovací stůl pro práci bez bolesti zad a krku

Posledním užitečným vybavením dílny, které si v článku představíme, je polohovací dílenský stůl. Stoly s možností nastavení výšky pracovní desky se rozmáhají především v kancelářích, kde pomáhají snižovat rizika spojená se sedavým zaměstnáním, ale využití najdou rovněž v dílně. Při práci v dílně je stání naprosto běžné a ohýbání se ke klasickému stolu už po chvíli začíná být nepříjemné. Při takovém ohýbání se typicky objevují bolesti zad a krku. Zejména pokud chcete pracovat delší dobu v kuse, polohovací stůl vám umožní to zcela pohodlně zvládnout, když si pracovní desku zvednete přesně do té výšky, aby vám to co nejvíce vyhovovalo.

Speciální dílenský polohovací stůl má na rozdíl od těch kancelářských vyztužený rám, takže se pyšní vyšší nosností a je stabilní, i když se do něj při práci silně opřete. A abychom se drželi tématu – dokonce i stůl vám pomůže udržovat v dílně pořádek. V případě, že si k němu pořídíte stojan na nářadí, nejčastěji používané ruční nářadí budete mít stále při ruce, přehledně pověšené nad zadní hranou desky stolu. Na nejcennější a na poškození náchylné vybavení, jako jsou například měřicí přístroje, je pak neocenitelný volitelný kovový šuplík, ve kterém se takovému vybavení nemůže nic stát.

O autorovi

angelo