Tipy, rady, návody Zahrada

Zpevnění svahu – aby se na vás nevalily problémy

Zpevnění svahu

Bydlení ve svahu, nebo jeho okolí je specifická problematika, kterou se s úspěchem zabývá množství stavebních a zahradnických společností. V určitých případech, například při zpevňování svahu v exteriérových prostorách bydlení, typicky na zahradě, si však můžete pomoci i sami. V tomto článku přinášíme několik možností, jak efektivně postupovat.

Zpevnění svahu

Zpevnění svahu

Zídka je sázkou na jistotu

Asi nejefektivnějším řešením při problému se svahem, který se může například vlivem podmáčení či jiných povětrnostních podmínek sesunout a nadělat spoustu škody, je postavení zídky. Při tomto kroku je důležité nepodcenit přípravu. Zídka by měla být dostatečně vysoká a co je důležité – musí mít základy. Použít můžete například moderní stavební prvky, ideální je ztracené bednění.

Zpevnění pomocí trávníku a dalších rostlin

Pokud se nejedná o příliš prudký svah, je jednou z alternativ také zpevnění prostřednictvím trávníku. Asi nikoho nepřekvapí, že pokud tráva dostatečně prokoření, hustými kořenovými systémy dokáže držet část svahu pohromadě. Zůstávat nemusíte pouze u trávníku, který vyžaduje samozřejmě pravidelnou péči, nabízí se i větší množství rostlin, které mají mělké a husté kořeny.

Nepřetěžování svahů

Obecně platí, že by nebezpečné svahy na zahradách neměly být přetěžovány. V jejich částech tak nesmí být umísťovány příliš hmotné předměty. Výjimku tvoří pouze ty, které jsou dostatečně zakotveny.

Použití sítě

Velice efektivní je při podpoře soudržnosti svahů jako celku rovněž použití speciálních zpevňovacích sítí. Ty se musí vyznačovat vysokou kvalitou, především pevností a odolností vůči rozmarům počasí. Sítě lze s oblibou využít i u kamenitých svahů, kde hrozí pády kamenů.

Svahy na zahradě mohou být chloubou, ale i nebezpečím. Pokud však nepodceníte zabezpečení, s vysokou pravděpodobností převládnou jejich pozitiva, díky kterým se mohou stát venkovní prostory bydlení zase o něco atraktivnější a zajímavější.

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář