Stavba a rekonstrukce

Pokládka plovoucí podlahy – na co si dát pozor

Pokládka plovoucí podlahy

Plovoucí podlaha patří mezi oblíbené podlahové krytiny. Je k dispozici v široké paletě designových provedení. Široká variabilita panuje i v materiálu, ze kterého je plovoucí podlaha vyrobena – nejčastěji se jedná o korek, masivní dřevo, laminát či linoleum. Obrovskou výhodou plovoucích podlah je fakt, že jste-li alespoň trochu šikovní, můžete se do pokládky pustit svépomoci. Při postupu je však důležité zohlednit určité skutečnosti, díky kterým se vyhnete problémům.

Pokládka plovoucí podlahy

Pokládka plovoucí podlahy

Pozor na vysokou teplotu a vlhkost

Prvním parametrem, kterého si je důležité při pokládce plovoucí podlahy všimnout, je teplota vzduchu. Pro tuto činnost je ideální teplotní rozpětí mezi 18 až 23 stupni. Stejné je to i s interiérovou vlhkostí, ta by neměla za žádných okolností překročit 60 procent. V případě, že byste nedodržely toto doporučení, vystavujete se nebezpečí, že plovoucí podlaha nebude pořádně držet při sobě jako celek. Je nutné si uvědomit, že pokládka probíhá formou zasunování jednotlivých dílků, případně lepení a teplota i vlhkost mají v tomto případě zásadní vliv.

Absence vlhkosti u zbytkového podkladu

Plovoucí podlahy ve většině případů nevyžadují žádný speciální podklad. Jedinou zásadní podmínkou je rovnost a pevnost. Zbytkový podklad však často obsahuje určitou vlhkost. Ještě před samotnou pokládkou se doporučuje proměřit vlhkoměrem právě aktuální vlhkost podkladu – pokud by byla příliš vysoká, je nutné ji minimalizovat, jinak by hrozil vznik tzv. „boulí“.

Nezapomínejte na proměření rovnosti

Velice důležitým kritériem pro správnou pokládku plovoucích podlah je jednoznačně i rovnost. Vždy se tedy nejprve přesvědčte, že je podkladová vrstva rovná – vezměte si vodní váhu a desku, čím budete proměřovat delší úsek, tím bude výsledek přesnější. V případě nerovností je nejprve zapotřebí plochu srovnat.

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář