Bydlení

Zamyslete se nad souvislostí osvětlení kanceláře, vaší produktivitou práce a zdravím

V moderních kancelářích je v poslední době čím dál více různých světel a lampiček, důvodů je mnoho. Především majitelé firem zjistili, že má osvětlení vliv na vyšší produktivitu práce, zaměstnanci se lépe soustředí, a tak se zvyšuje efektivita jejich pracovních výkonů. Firmy se snaží snížit pracovní plochy zaměstnanců na minimum, aby maximálně využili prostor, najímali více pracovníků a zvyšovali tak neustále své zisky. Moc dobře však vědí, že se to nesmí dít na úkor nepohodlí zaměstnanců, to by se negativně odrazilo na jejich psychice a zdravotním stavu.

Spokojení zaměstnanci pracují při dobrém osvětlení kanceláře

Možná jste si sami všimli, že jste při slabém osvětlení unavení a chce se vám spát. Ano, opravdu se již přišlo na souvislost osvětlení kanceláře a efektivitu práce. Světlo hraje v našich životech důležitou roli. Jsme zvyklí na nějaký denní rytmus, kdy rozeznáváme den a noc, podle toho naše tělo ví, kdy má pracovat a kdy je naopak čas na spánek. Jenže v uzavřených prostorech si tyto cykly musíme navodit sami správnými světly. Věděli jste, že v kanceláři bývá nejčastěji intenzita osvětlení cca 2000 luxů, přičemž na denním světle v zářivém letním dni dosahuje až 100 000 luxů? Ve firmě by se mělo tedy volit co nejlepší osvětlení kanceláře, abychom se alespoň z velké části přiblížili přirozenému slunečnímu svitu.

Co může způsobit nedostatek světla v práci ze zdravotního hlediska?

V pracovním prostředí používáme nejvíce jako nástroj oči, které se soustředí na všechno co je třeba. Zrakové vjemy jsou následně předány jako informace do mozku, a tam jsou dále vyhodnoceny. Proto při delším soustředění pociťujeme únavu očí, bolest hlavy a vyčerpání celého těla. Navíc čím jsme starší, tím více světla potřebujeme a jsme náchylnější k nepříjemnému ostrému oslnění. Dostatek světel zlepšuje i naše psychické zdraví a kvalitu spánku. Dnes si můžeme naštěstí sami navolit intenzitu a teplotu osvětlení, a tak si co nejvíce přiblížit venkovní sluneční záření. Předejdeme tak různým onemocněním, jako jsou cukrovka, obezita, snížená imunita či rakovina.

Další zajímavé informace najdete např. na stránkách http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-podnikani/osvetleni-kancelarskych-prostor a

http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-podnikani/light-that-will-increase-the-productivity-of-your-employees.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář