Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Jak a čím izolovat dřevostavbu

Autor JanaPK

Odpověď na otázku, jak izolovat dřevostavbu a čím, se liší podle způsobu skladby stěny. Může být difúzně otevřená s odvětranou mezerou a s obkladem, nebo použijete uzavřenou konstrukci.

Termoizolace uzavřené stěny pomocí polystyrenu

V případě difúzně uzavřeného konstrukčního systému stěny dřevostavby volíme kontaktní neodvětrávanou termofasádu, tedy fasádní polystyren nalepený na OSB desku, minerální izolace nebo dřevovláknité desky.

Výhody fasádního polystyrénu EPS  jsou zřejmé: snadná aplikace, dobrá zpracovatelnost, výborné izolační vlastnosti a příznivá cena. K nevýhodám patří hořlavost, nasákavost, malá odolnost v tlaku a při teplotě nad 70° C. Zajímavější je polystyren XPS, je objemově stálý s malou nasákavostí, odolává i vyšším tlakům, spoje hran lze profilovat jako polodrážku nebo perodrážku. Celkově je polystyren výborný tepelný izolant, nemá ale akumulační schopnost-

Skelná a kamenná vata – kdy je která lepší?

Pro svou lepší tvarovou stálost je do obvodových stěn rámových dřevostaveb vhodnáí také vata kamenná. Desky kamenné vaty ve svislých konstrukcích neslehnou, takže nevytvoří ve stěně neizolovanou mezeru, která by časem mohla vytvořit tepelný most. Skelná vata je vhodná do stropů a příček i jako zvuková izolace. Její cena je o dost nižší, takže použití je méně nákladné. Pro správné použití minerálních vat je lepší řídit se pokyny výrobce. Nelze je například použít ve vlhkém prostředí, na druhou stranou má nízký difuzní odpor a snižuje riziko přehřívání interiéru.

Ekologické způsoby izolace

Polystyren i minerální vaty jsou z hlediska ekologie sporné, to však rozhodně neplatí v případě vakuové izolace neboli vakuových izolačních panelů (VIP). I jeho izolační vlastnosti jsou v porovnání s ostatními materiály nesrovnatelně lepší.

Dřevovláknité desky jsou z ekologického i ekonomického hlediska na velmi dobré úrovni, stejně tak i jejich izolační vlastnosti. Velkou výhodou je akumulační schopnost, díky níž dochází k fázovému posunu (až 16 hodin), tak se udržuje dostatečný tepelný komfort po celý rok.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář