Tipy, rady, návody

Miřte přesně. 5 rad, jak vybrat ruční kladivo a palici

Autor angelo

Přijdete do železářství nebo prodejny s nářadím. Řeknete, že chcete kladivo. Jaké, ptá se prodavač. Zámečnické, klempířské nebo pokrývačské? Prostě obyčejné… Pokud vám hrozí podobná situace, máme pro vás základního průvodce kladivy a palicemi. Ať vyberete to správné.

Jsou druhy nářadí, které člověk – pokud není kutil nebo řemeslník – za celý život nevezme do ruky. Kladivo k nim určitě nepatří. Asi každý má alespoň jedno v šuplíku hned vedle svinovacího metru, kombinaček a šroubováku.

detail of a nail and a hammer

Palici nebo paličku (kromě té na maso) už ale kdekdo doma nemá, přesto je to užitečný pomocník při mnoha kutilských činnostech. Na rozdíl od kladiva, které má vždy z jedné strany klínový nos, je palice z obou stran zakončená nárazovou ploskou. Používá se proto často při práci s dalším nářadím, jako je třeba dláto.

Jenže kdy se hodí kladivo a kdy palice? Představujeme řešení několika situací, při kterých je budete určitě potřebovat.

Chcete nářadí na běžné domácí práce?

Zvolte zámečnické kladivo. Rovná ploska hřebík přitluče skutečně zpříma a při sestavování zakoupeného nábytku ani neudělá důlky do dřeva. Seženete ho v různých hmotnostech, postačí však váha do 500 g. A můžete věšet obrázky na zeď.

Bouráte nebo rekonstruujete?

Na to s kladivem nevystačíte, sáhněte po palici. S dvouruční palicí (perlíkem) zboříte zeď i zatlučete kůl do země. Díky těžké, až třináctikilové hlavě bude náraz opravdu razantní. Na vysekání otvorů ve zdivu zase potřebujete paličku z oceli nebo kovu, která je určená k úderům na sekáč, průbojník nebo kalené dláto.

Zařizujete si domácí dílnu?

Bez speciálních řemeslnických kladiv se patrně obejdete. Hodit by se vám však mohlo pokrývačské kladivo (neboli tesařské či ševcovské). Pomocí jeho rozeklané špice snadno vytáhnete hřebíky ze dřeva.

Kutilové využijí i kovotepecké kladivo (s kulovým nosem), určené pro upevňování nýtů. Rovnou ploskou na jednom konci rozklepete plech a zakulacenou stranou kladiva vytvarujete hlavu nýtu podle potřeby.

Začínáte s řezbářstvím?

Neobejdete se bez tesařské nebo truhlářské paličky. Ta je celá ze dřeva, proto s ní můžete tlouct do řezbářských dlát s dřevěnými rukojeťmi zcela bez obav, že je zničíte. Podobně poslouží i palička s plastovými konci. Stačí už jen sehnat vhodný kmínek a s trochou zručnosti si vyřezat vlastní sochu.

Vyberte si vhodnou násadu

Dřevěná násada z jasanu, buku nebo ořechu je lety a tradicí ověřená jistota. Dřevo však časem zestárne a může se rozštípnout. Nabízí se i modernější řešení: násada ze sklolaminátu.

Ta je v podstatě nezničitelná a díky protiskluzové úpravě a rozšířenému konci se vám nevysmekne z ruky. Navíc tlumí nárazy. Některá kladiva mají i kónickou nylonovou vložku, která pevně spojuje hlavu kladiva s násadou a brání jejich rozpojení.

Váháte i s výběrem jiného nářadí? Sledujte pravidelné tipy a rady pro dům, dílnu a zahradu přímo od odborníka.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář