Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Ako na predaj bytu

Autor angelo

Ak sa prvýkrát ocitáte v situácii, kedy predávate nehnuteľnosť, vedzte, že vás nečaká ľahká úloha. S predajom vám síce dokáže veľmi pomôcť realitná kancelária, ale aj v tom prípade ostávajú viaceré povinnosti na vás. Pozreli sme sa teda na všeobecný postup pri predaji bytu, či už plánujete využiť služby realitnej kancelárie, právnika či špecialistu na home stagging.

Plán nadovšetko

Ak ste tu a čítate o krokoch pri predaji bytu, robíte dobre. Na začiatok je totiž potrebné si naplánovať jednotlivé kroky, aby vás nič neprekvapilo. Riskovanie pochybenia pri predaji bytu vás môže vyjsť draho. Ak viete predpovedať problémy vo vašom pláne, vymyslite aj plán B.

Stanovenie ceny alebo cenového rozsahu

Jedným z najčastejších chýb je nevhodne stanovená cena na začiatku. To môže spôsobiť mnoho problémov. Napríklad aj ten, že keď zistíte reálnu trhovú cenu vášho bytu, napokon sa rozhodnete ho nepredať. Preto si radšej dopredu preverte, akú hodnotu môže mať váš byt.

Možností máte niekoľko. Pre ľudí z Košíc a okolia ponúka realitná kancelária Amazon Reality Košice odhad ceny nehnuteľnosti online a zdarma. Na ich webstránke jednoducho vyplníte formulár s informáciami a fotografiami bytu a za krátky čas získate predpoklad ceny vašej nehnuteľnosti.

Mimo tejto možnosti vám môžu pomôcť známi, ak sa ich spýtate na porovnateľný byt v porovnateľnej lokalite. No a taktiež dôkladnejšie prezretie inzercia na realitných portáloch alebo Facebook Marketplace. Tu však berte do úvahy, že v inzercii je cena bytov priemerne o cca 3% vyššia od reality. Záujemcovia o kúpu bytu totiž často dohadujú zníženie ceny, príp. návrh na nižšiu cenu príde aj zo strany realitky, ktorá chce nehnuteľnosť predať čo najskôr.

Papierovačky a vybavovačky

Ak využijete služby realitnej či právnej kancelárie, toto pre vás bude podstatne jednoduchšie. Kúpnu zmluvu, rezervačnú zmluvu, zápis do katastra nehnuteľností, prevod záložného práva banky a iné vyriešia za vás. Myslite ale na to, že bude potrebné riešiť odhlásenie a prihlásenie energií, pošty, či koncesionárskych poplatkov. Nezabudnite upozorniť všetky firmy i osoby, že sa vaša poštová adresa zmení, pretože k novým zásielkam na tejto adrese po predaji bytu sa neskôr možno nedostanete.

Výber realitnej kancelárie

Pri výbere realitnej kancelárie stavte na jej pozitívne referencie, najmä od známych, prípadne z internetu – profilu Google či na Facebooku. Zvážte dôkladne, ako na vás pôsobí prezentácia realitnej kancelárie či samotný realitný maklér. Odpovedá priamo na otázky? Má za sebou mnohoročné skúsenosti? Vychádza vám v ústrety a pôsobí hodnoverne?

Timea Gruszecká, realitný maklér Košice, uvádza na svojom blogu, že nenaletieť na triky nepoctivých realitných maklérov chce veľkú obozretnosť. Existujú mnohí, ktorí sledujú výlučne svoj príjem bez ohľadu na požiadavky predávajúceho či kupujúceho. A tak neskôr môžete zistiť, že nepísané dohody neplatia a je vám nasilu podsúvané niečo, čo nechcete. Snažte sa už dopredu odhaliť možných podvodníkov a dôkladne sledujte kroky realitného makléra.

Príprava bytu na predaj

Príprava bytu na predaj alebo aj home stagging, je záležitosť, ktorú by ste si tiež mali naplánovať dopredu. Pred obhliadkami totiž nestačí byt popratať. Mali by ste spraviť všetko pre to, aby kupujúci bol ochotný investovať danú cenu do vašej nehnuteľnosti.

Myslite teda napríklad na vyhodenie starých spotrebičov či sfunkčnenie niektorých nefunkčných zariadení. Potenciálny kupujúci sa zároveň bude lepšie cítiť v byte, kde je viac priestoru ako tam, kde je množstvo drobností, obrazov, plné skrine i vitríny. Minimalizujte preto množstvo predmetov v domácnosti a nechajte kupujúcemu priestor na fantáziu. Odstráňte tiež škvrny na stenách či plesne. Urobte dobrý prístup na balkón či iné miesta s pekným výhľadom. Vhodne byt osvetlite, najmä tak, aby bolo vidieť jeho pekné časti.

Ak budete pri obhliadkach aj vy, urobte takisto dobrý dojem. Kupujúcemu totiž záleží na tom, kto v danom byte pred tým býval. Povedzte mu teda niečo o byte a jeho možnostiach, ponúknite mu chutnú kolumbijskú kávu i dezert. Buďte pohotový a vtipný a dajte mu najavo, že sa v tomto byte ako budúci majiteľ bude cítiť skvelo.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář