Bydlení Finance Tipy, rady, návody

Dobrý makléř vám ušetří starosti i peníze

Téměř každý se během života setká s prodejem či nákupem nemovitostí. Nemusí jít nutně o vaši osobu, ale o rodinu či přátelé. Proto je dobré, umět jim poradit a vědět, čeho se vyvarovat.

dobrý makléř

Profesionalita realitního makléře je pro hladký průběh důležitá. Chcete-li oslovit realitní kancelář, věnujte pečlivou pozornost výběru jak vhodné kanceláře, tak realitního makléře. Je nanejvýš vhodné, když je kancelář členem ARK – Asociace realitních kanceláří. Zaručuje vám tak mnohem větší bezpečnost prodeje. Členství v ARK totiž zavazuje realitního makléře a patřičnou kancelář k dodržení Etického kodexu. V případě porušení pravidel je Dozorčí rada zmocněna udělit sankce. Kvalitního makléře nepoznáte jen podle slušného chování a nákladného obleku. V dnešním článku si popíšeme, jak rozeznat profesionalitu od amatérství.

Jaké klást otázky realitnímu makléři

Předně by měl být realitní makléř vždy připraven pečlivě na schůzku s klientem. Pokud jde o prohlídku nemovitosti, musí mít připraveny veškeré podklady pro kupujícího. Jako jsou například informace o parametrech, infrastruktuře, technickém stavu budovy, obci a přilehlém okolí. Makléř, který nebude mít k  nemovitosti, co říci, je rozhodně podezřelý.

Stejně tak makléř, který v případě prodeje, nefotí nemovitost a zeptá se pouze na cenu. Makléř profesionál by měl umět zanalyzovat klientovu situaci. Měl by předně požádat o list vlastnictví a výpis z katastru nemovitostí. Tam se dočte, jestli daná nemovitost není nijak zatížena – exekuce, věcné břemeno atd. Také by měl být schopen vyhodnotit situaci a přijít s konkrétním postupem. Zjistit profesionalitu realitního makléře můžete i tak, že mu položíte prostou otázku. Jaké návrhy doporučuje bod za bodem. Váhá-li, tápe, mlží či vypráví bajky, poznáte ihned, že jde o nezkušeného makléře.

Nezkušený makléř sníží vaše šance na prodej

Makléř, který je méně zkušený může sice vaší nemovitost prodat, ale šance se značně snižují. Vaším cílem je určitě nemovitost prodat bez větších zádrhelů, proto vybírejte raději realitní kancelář i makléře, kteří již mají zkušenosti. Popřípadě méně zkušeného doprovází služebně starší kolega. Nepodceňujte sílu doporučení. Jestliže nenajdete nikoho, kdo by měl s danou RK zkušenost, nebojte se zeptat finančního poradce, v bance nebo notáře. Realitní makléř by měl být kreativní v nalézání řešení, bez ohledu na případ. Měl by ovládat umění komunikace a být zaujatý pro vaši věc.

Čeho se rozhodně vyvarovat

Vyhněte se realitním kancelářím, kde si vzájemně vykrádají cizí nabídky, působí podezřele, mají neprofesionální postupy, nenalezli jste žádné doporučení, zamlčují informace. Varovné by mělo být i to, když vám slibují vykoupení nemovitosti za mnohem nižší cenu, usilují o podepsání zprostředkovatelské smlouvy, vyvíjí na vás tlak u podpisu smluv a případná smlouva nejde nijak upravit či doplnit, což je lež.

O autorovi

Gabriela Kortova

Jsem ráda, že mohu psát na tento web mimo jiné i své vlastní nápady. Úplně se ztotožňuji s názvem webu – Domácí kutil. Většina dekorací a zlepšováků v našem domě se zrodila pod mýma rukama. Miluji recy věci a předměty, které ostatní vyhazují, já používám ke své tvorbě. Kreativní tvoření je můj způsob duševního odpočinku.

Zanechte komentář