Zahrada

Jak pěstovat gloxínie?

Gloxínie jsou velmi oblíbené pokojové rostliny, které nejenom skvěle vypadají, ale navíc nevyžadují nijak extra náročnou starost. Tedy samozřejmě je třeba dodržet několik základních pravidel, ale v porovnání s celou řadou dalších květin je třeba říci, že je jejich pěstování poměrně jednoduchou záležitostí.

Ideální lokalitou je okno

Při umisťování si nemusíme lámat hlavu s tím, kam květiny umístíme. Tou nejlepší možností je určitě parapet u okna. Jediným problémem mohou být velmi silné sluneční paprsky, které mohou rostlinu popálit. Jinak jí to u okna rozhodně svědčí, a tak není třeba mít obavy z toho, že bude třeba hledat nové místo. Stejně tak je možné je během letních dnů umístit ven, a to na zahradu, nebo balkon. Opět platí varování ohledně přímého slunečního svitu – ideální je tedy polostín.

Nezapomeňte na kvalitní substrát a zálivku

Gloxínie se pěstují v nižších květináčích, a jejich základem by měl být nejenom kvalitní, ale samozřejmě také poměrně dobře propustný substrát, ideálně s přídavkem rašeliny, popřípadě také rozpustného hnojiva. To je nutné přidávat postupně, a v menších dávkách. A stejně tak bychom měli mít na paměti, že rostliny by měli mít i dostatek vláhy, a tak by neměly mít nikdy suchou zeminu. Navíc nemají rádi studenou vodu, a tak je ideální odstátá, ohřátá na pokojovou teplotu.

Po zatažení do hlízy následuje další postup

Jakmile rostliny odkvetou, začnou pozvolna sesychat, což znamená jediné. Postupně odstraňovat uschlé listy, a následně vyndat a důkladně očistit hlízy, které by se měly uchovat při teplotě okolo 10 -15 stupňů Celsia. Teprve na jaře je můžeme opět zasadit do čerstvé zeminy, a to ideálně pouze lehce pod povrch. Jakmile začnou růst, staráme se o ně opět běžným způsobem, v podobě hnojiva, zálivky a umístění na okno. Díky tomu tak budou každý rok dokonale zkrášlovat i váš byt, nebo třeba zahradu a balkon.

O autorovi

Damiha

Zanechte komentář