Bydlení Hobby Tipy, rady, návody

Jak vyrobit moderní nábytek z palet

Autor JanaPK

Nábytek z vyřazených palet se stal hitem našich teras, zahrad i interiérů. Šikovní kutilové dokážou využít skutečnosti, že europalety jsou typizované, tedy stejně velké, a vyrobit z nich neuvěřitelné věci.

Z palet si můžete pořídit pohodlné venkovní posezení, postel, pohovku, stůl i věšákovou stěnu. Můžete je použít celé, nebo je seříznout či úplně rozebrat na jednotlivá prkna. Fantazii se meze nekladou, z palet si můžete vytvořit v podstatě cokoliv.

Proč je nábytek z palet tak oblíbený?

Jsme národ kutilů, rádi tvoříme rukama a máme radost z výsledku. Použít k výrobě nábytku palety je jednoduché, takže radost z výsledku se dostaví zcela určitě. Navíc je tento materiál ještě stále velmi levný na to, že se jedná o poctivé masivní dřevo. Můžete ho libovolně natírat lakem i barvami, nebo ho necháte v přitrozeném stavu – a vždycky bude skvělý a originální. Vyjádří vaši osobnost lépe než nábytek kupovaný.

Nábytek z palet je mobilní, kdykoliv ho můžete rozebrat a přestavět jinak nebo jinde. A když vás omrzí, zbavíte se ho snadno a rychle.

Co budete potřebovat

S trochou nadsázky lze říct, že stačí jen pár šroubů a máte hotovo. Raději se ale přece jen vybavte důkladněji, potřebovat bude nejspíš: úhelník a úhlovou brusku, šrouby a šroubovák, plochý štětec a lak nebo akrylovou barvu. Pokud plánujete nábytek na terasu, počítejte s voděodolným nátěrem, případně i s ochranou proti houbám a chorobám. Ostatní potřeby jsou pak závislé na konkrétním projektu. Můžete použít kolečka pro snazší manipulaci s nábytkem, matrace na postele či polštáře na sedačku. I počet palet se odvíjí od daného projektu.

Jak na samotnou realizaci

Při samotné výrobě můžete vycházet z jednotných rozměrů 120 x 80 cm. Podle rozměru nábytku je pak k sobě spojujeme a vrstvíme do patra. Dřív, než je k sobě sešroubujeme, provedeme povrchovou úpravu: broušení, nátěr, případně protiskluzové filcové nálepky na spodní stranu palet. Nábytek si také sestavte nejdřív “nanečisto”, abyste se vyhnuli zbytečné demontáži.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář