Hobby Tipy, rady, návody

Rady pro restaurování nábytku

Autor JanaPK

Máte na půdě zajímavé kousky nábytku, na kterých se podepsal čas a chtěli byste si ho zrenovovat? Řada z nás má víkendové chaty a chalupy zařízené ve stylu retro či vintage a starý či starožitný nábytek v něm má své neodmyslitelné místo.

Často ho ale musíme zrestaurovat, aby vynikla jeho původní krása. Pro úplné začátečníky v opravě a renovaci nábytku jsme připravili několik užitečných rad.

Příprava nábytku na restaurování

Než se pustíte do opravných prací, musí být daný kousek nábytku zbavený všech vrstev nátěrů. V první fázi použijeme odstraňovač starých nátěrů, necháme působit nejméně půl hodiny a pak špachtlí barvu odstraníme.

Některé druhy barev je nutné opálit, v poslední etapě pak nábytek zbrousíme až na původní materiál. Brousíme nejprve nahrubo, na větší plochu můžeme použít brusku.Teprve potom jemně dohladíme a dočistíme.

Před samotnou renovací zkontrolujte, jestli není nábytek napadený červotočem. Pokud ano, použijte přípravek na hubení (Červostop), teprve potom se pusťte do samotného restaurování.

Když není nábytek úplný

Může se stát, že renovovanému kousku chybí noha, polička nebo kování, to všechno je nutné doplnit. Chybějící nohy či úchyty si buď sami vysoustružíte, nebo si je necháte vyrobit od truhláře. Málokdy se vám povede ji sehnat v některém z hobby obchodů.

Sehnat dobové kování asi nebude zrovna snadné, jsou ale řemeslníci, kteří dokážou vytvořit věrohodné repliky. Na starožitný nábytek se používalo především mosazi nebo železné kování, dbejte na to při výběru materiálu. Kování vyberte také s ohledem na to, jestli restaurujete nábytek selský, ten měl kování prosté, nebo měšťanský s kováním zdobenějším.

Povrchová úprava opraveného nábytku

Pokud chceme zachovat přirozenou strukturu dřeva, použijeme na povrch buď lak, fermež nebo stylově vosk, jímž býval nábytek upravován dříve. Tím si navíc můžete nábytek i barevně doladit, vosk seženete bílý, okrový a v několika různých odstínech hnědé. Můžete se také rozhodnout pro barevný nátěr, jen opatrně při výběru odstínu, abyste si výsledek nezkazili nevkusnou barvou. Selský nábytek byl často zdobený malovanými motivy květin, ptáčků a podobně. Pokud jste nadaní, zkuste to i vy.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář