Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Jarní údržba střechy, jak na to?

Po zimě je vždycky důležité zkontrolovat vše ve svém domě. Střechu, okapy, vodovodní potrubí a podobně. Blíží se první jarní den a tím pádem začne také pořádný úklid nejen u vás doma, ale zejména v okolí domu a na zahradě. Zaměřit se na škody na střeše a okapech, protože zima může mít nepříjemné pozůstatky.

Jarní revize

Po zimě se může ledacos stát, velký mráz může mít vliv na pevnost okapové roury, některé tašky na střeše mohou vlivem toho popraskat nebo se uvolnit a naprasknout. To všechno může mít vliv na celkovou stabilitu střechy a někdy se může až stát, že s příchodem prvních jarních dešťů vám začne zatékat do domu či na půdu.

Včasné odhalování závad může ve finále ušetřit spoustu peněz a starostí. Když neuděláte jarní revizi, může se drobná vada postupně rozšiřovat a nakonec se může stát, že budete muset vyměnit část nebo celé okapy či střechu. Když se podíváte na střechu, přemýšlíte, na co se zaměřit, co hledat a dělat.

Kontrola střešní krytiny

Obecně je důležité zkontrolovat střešní krytinu. Podívejte se na veškeré oplechování na střeše, zda je v pořádku, kontrolujte také zatmelení okolo spojů a hran plechu s komínem a také se zdí. Nenechejte na pospas také nátěry střešních oken, pokud nějaká máte. Je-li potřeba, tak vyčistěte plechy za komínem nebo střešním oknem, aby zde mohla odtékat voda. Starší střešní okna je dobré také zkontrolovat.

A co okapy?

U těch sledujte odtokové roury, zda jsou v pořádku a mají správně umístěné těsnící spoje. Jsou-li neprůchodné, pak je dejte ihned vyčistit. K tomu postačí proud vody. Zjistíte-li závadu, ať už jde o střešní krytiny nebo odpady, pak je nutno provést nápravu. Troufnete-li si na to vy sami, pak podle typu opravte střešní krytinu vy. Při větším poškození je dobré zavolat odborníka.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář