Tipy, rady, návody

Jednoduché návody na výrobu účinných domácích čistidel

Autor JanaPK

Utrácíme spoustu peněz za čistící prostředky, přitom existují spolehlivé čističe, které máme všichni běžně doma. Jen je používáme na něco jiného. Čím víc se ale obracíme zpět k přírodě a hledáme ekologická řešení, vracíme se i k prostředkům, které používaly už naše babičky a předtím ty jejich.

Jestli chcete mít doma čisto a voňavo a nezatěžovat přitom přírodu další mi chemikáliemi, zkuste ocet, sodu, sůl a citron. Díky těmto pomocníkům se zbavíte i zašlé špíny, navíc díky dezinfekčním účinkům octa či soli si poradíte i s mikroorganismy.

Pasta na zašlou špínu

Aby se připálené hrnce zase leskly spáry mezi dlaždičkami získaly původní barvu, aby jste vyčistili i tu nejzatvrzelejší špínu,stačí smíchat sodu s trochou vody na kašičku. Poradí si i se špinavou troubou, dokonce ji zbaví i pachu připečených jídel.

Účinný prostředek na okna

Skleněné plochy nejlépe vyčistíme směsí z hrnku vody, hrnku lihu a velké lžíce octa. Připravený roztok nalijeme do rozprašovače a použijeme běžným způsobem. Do roztoku můžete přidat i lžíci škrobu nebo jeden vanilkový pudink. Po zaschnutí okna jen přeleštíte suchým měkkým hadříkem a máte hotovo.

Jak vyčistit dřevěné nádobí

Častým používáním krájecích prkének, vařeček a dalších dřevěných nástrojů na nich ulpí povlak nečistoty. Nejlépe se ho zbavíte tak, že je posypete solí a vydrhnete drátěnkou. Sůl navíc předměty vydezinfikuje.

Domácí čistič odpadů

Zanesený odpad u dřezu pročistíme snadno tak, že do něj nasypeme půl hrnku sody a přelijeme stejným množstvím octa. Nechte několik minut působit, potom odpad prolijte teplou vodou.

Aby se odpad neucpával, nasypte do něj občas preventivně hrst soli a přelijte 2 -3 litry horké vody.

Čistič toalety i vodního kamene

Posypte znečištěnou plochu sodou a následně na ni nalijte ocet. Nechte reagovat a několik minut působit. Následně vyčistěte kartáčem či štětkou a spláchněte čistou vodou.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář