Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody Zahrada

Co je dobré vědět před pokládáním venkovní dlažby

Autor JanaPK

Úhledně vydlážděné terasy, cestičky k domu, či v zahradě, to všechno dělá naše prostředí hezčí a příjemnější. Mnozí z nás si v rámci aktivního odpočinku troufnou na venkovní dlažbu dokonce sami a mají potom ještě i radost z vlastní tvorby. Na co pamatovat, než se do pokládky dlažby venku pustíte?

Jakou dlažbu vybrat

U venkovní dlažby nevybíráme jen podle tvaru nebo barvy, důležité jsou i její další vlastnosti v závislosti na tom, kam ji budeme pokládat. Zatímco na terasu nám bude pravděpodobně stačit dlažba odolná proti povětrnostním vlivům, nejlépe mrazuvzdorná a s protiskluzovou úpravou, na příjezdové cestě bude nutná taková, která vydrží pojezd automobilu. Na trhu jsou i samočistící dlažby, ty se rozhodně hodí před dům a před garáž, případně na cestičky ze zahrady k domu.

Musí mít spád

Pokud se chystáte pokládat sami,nezapomeňte dlažbu vyspádovat. Nemusí být nijak velký, stačí jen minimální sklon, aby se netvořily louže a přebytečná voda odtékala, přitom abychom mohly dlažbu pohodlně používat. Vždy tvořte spád směrem od domu, jinak by se voda vsakovala do základů a dům by vlhnul. U izolované stavby dáváme pozor, aby byla linie dlažby níž, než je vodorovná izolace základů.

Při větším sešikmení terénu, například při dláždění cesty do svahu, volíme protiskluzovou dlažbu s hrubším nebo rýhovaným povrchem. Vhodná je i mozaika, kde rýhy jsou tvořeny spárami. Po takové dlažbě se nám bude zamokra chodit pohodlněji než po hladké.

Podklad pod dlažbou musí být propustný

I v případě, že budete pokládat dlažbu na rovnou betonovou plochu, je nutné dlažbu usadit do přiměřené vrstvy propustné, nejlépe štěrkové drti. Jestliže podklad není pevný, položíme nejdříve vrstvu hrubší štěrkové drti (10 – 15 cm) a zhutníme. Teprve potom použijeme asi 6 – 8 cm vrstvu jemnější drti, tam kde budeme pojíždět autem, bude lepší vrstva ještě silnější.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář