Zahrada

Kdy a jak kácet stromy?

Především pokud bydlíte na vesnici, případně pokud máte zahradu třeba i ve městě, můžete často řešit problém týkající se kácení stromů. Buď jsou stromy již staré a nebo dokonce ohrožují bezpečnost v jejich okolí. V takových případech je pokácení stromu vůbec nejvhodnějším řešením. Jak však správně postupovat?

shutterstock_185695109

Kácení stromů

Kácení stromů není nejjednodušší záležitostí

Kácení hlavně větších stromů, není nic jednoduchého. V ideálním případě se vyplatí oslovit odborníky, jež disponují patřičným, jak materiálním, tak i technickým vybavením a samozřejmě také zkušenostmi. Ne vždy se totiž dá strom pokácet přímo od země, kolikrát je zapotřebí speciálních plošin.

Kácení ideálně od října do března

A kdy stromy kácet? Není to striktně nařízeno, ale ideálním obdobím je doba vegetačního klidu – ta je v našich podmínkách zhruba od října do března. Mimo tento čas je kácení také dovoleno, není to však vzhledem k přírodě nejlepší řešení!

Na zahradě nepotřebujete povolení

Kácení stromů podléhá zákonu č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Na vaší zahradě však nepotřebujete žádné povolení. Stejně tak je tomu i v případech, kdy kácený strom nemá obvod kmene větší než 80 cm a jeho výška nepřesahuje 130 cm.

Na závěr je dobré vědět, jak je vlastně zahrada definovaná – kde tedy lze kácet stromy bez ohlašovací povinnosti a následného povolení. Zahrada je pozemek u bytového nebo rodinného domu v zastavěné části obce. Pozemek musí být zaplocený a nesmí být přístupný veřejnosti.

Při kácení menších stromů si můžete při troše zručnosti a opatrnosti vystačit i svépomoci, máte-li k dispozici pilu, nebo ještě lépe motorovou pilu. Pokud se však jedná o rizikovější kácení, vyplatí se kontaktovat speciální firmu. Nic neriskujte a nechejte tuto činnost profesionálům, kteří ji určitě odvedou přesně podle vašich představ.

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář