Bydlení

Koupě domu – na co si dát pozor a v čem musíte mít jasno?

Koupě domu není investice, nad kterou byste mohli ledabyle mávnout rukou. Jedná se o důležitý životní krok, kterému je třeba přikládat patřičnou váhu a se stejnou významností k němu i přistupovat. Jestliže i vy plánujete pořízení rodinného domečku, pak si určitě nenechte ujít dnešní článek. Poradíme vám, v jakých otázkách byste měli mít jasno ještě před tím, než se necháte zlákat povídačkami peněz chtivých realitních makléřů a vydáte jim veškeré své úspory nebo si kvůli novému bydlení sjednáte hypotéku v bance. Díky nám neuděláte při koupi nemovitosti zásadní chybu, kterou byste si mohli ještě dlouho poté vyčítat.

yREL4Ib1Aa26SISu9AqhB2zbY_9BGBXVT1wn36SVVjc

Otázka první: můžete si vysněný dům dovolit?

Na samotném začátku je nejdůležitější odpovědět si na otázku, zda si nejen pořízení domu, ale i jeho následný provoz vůbec můžete dovolit. Pokud nejste jasnovidec, pak jen stěží dokážete odhadnout, jak se vám v následujících letech po finanční stránce povede, ovšem i tak byste se neměli pouštět do nákupu nemovitosti, pokud nemáte alespoň malou jistotu, že vás tato investice postupem času úplně nezruinuje.

Otázka druhá: dokážete dům udržovat?

Při nákupu domku možná nabudete idylické představy, že kolem jeho údržby nebudou žádné problémy. Realita je ale v mnoha případech úplná jiná a vy se velice brzy probudíte ze sladkého snění. Kolem domečku je spousta práce, kterou budete chtě nechtě muset vykonávat. Jestliže se stěhujete z bytu, kde jste se nemuseli prakticky o nic starat, pak to pro vás možná bude nemilé překvapení. Ujistěte se, že na údržbu domu skutečně budete stačit a že vám nepřeroste přes hlavu.

Otázka třetí: vyjdete s novými sousedy?

Hodně lidí je v otázce sousedů hodně naivních. Zatímco někteří si myslí, že jejich noví sousedé je přijmou v přátelském duchu, jiní si naopak říkají, že se bez nich obejdou a k životu je v podstatě vůbec nepotřebují. Není to pravda a pokud i vy zastáváte podobné názory, tak věřte, že tímto přístupem můžete uškodit jen sami sobě. Uvědomte si, že lidé žijící okolo, budete potkávat každý den a to třeba i na několik desítek let, ne-li až do konce svého života. Vycházet s nimi jednoduše musíte.

O autorovi

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Zanechte komentář