Zahrada

Krtek – pomocník nebo zkáza v zahradě

Krtek

Především pokud jste vlastníky zahrady nebo pole, můžete tu a tam přijít do styku s krtkem. Na záhoncích nebo i v trávníku se vám najednou začnou objevovat kopečky hlíny – to je základním znamením, že se u vás na zahradě usídlil krtek. Tento živočich přináší do míst, kde se pohybuje škodu, avšak i užitek.

Krtek

Krtek

Krtek požírá hmyz i další škůdce

Krtek je v určitých případech i přirozeně užitečný. Živí se totiž nejrůznějším hmyzem – neodolá housenkám či broukům, kteří často taktéž značně decimují vaši úrodu.

Krtek ničí kořenový systém rostlin

Na druhou stranu ale nelze opomenout, že krtek výrazným způsobem ničí kořenový systém rostlin. Vytváří podzemní chodby, kde se pravidelně pohybuje a je tak zřejmé, že rostliny, které se mu připletou do cesty, to v každém případě pocítí.

Pokud byste tedy měli vyhodnotit, zda převládají klady nebo zápory krtka, ve většině situací budou mít nahoru bohužel zápory. Znamená to tedy, že krtek je v zahradě obvykle nežádoucí a většina zahradníků a zahrádkářů se ho bude snažit zbavit.

Jak na krtka?

A jak postupovat, pokud si přejete, aby se krtek do vaší zahrady nebo na pole nevracel? Asi nejjednodušším a nejšetrnějším způsobem je pořízení tzv. „odlákávačů“ na krtky. Jedná se o jednoduchá zařízení, která vysílají v pravidelných intervalech vlny na zvláštní frekvenci – pro lidské ucho je tento zvuk jen obtížně slyšitelný, avšak krtkovi dělá velice nepříjemně a proto funguje vysoce efektivně.

Další možností je potom vyplavení – jedná se spíše o „babskou radu“, která však v mnoha případech funguje – jednoduše krtkovi nalijete do díry, kterou objevíte pod kopečkem hlíny trochu vody.

Krtek je živočich, který žije výhradně pod zemí. Na povrchu se pohybuje málokdy. Těžko byste na něho tak mohli nastražit nějakou past. Krtek má zakrnělé oči, avšak jeho končetiny jsou speciálně vyvinuty pro efektivní hrabání.

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář