Zahrada

Padající listí – jaké může způsobit problémy?

Padající listí je zcela normální záležitostí každého podzimního období. Nemělo by se však v žádném případě podceňovat a to nejen v případech, kdy chcete mít po vizuální stránce upravenou zahradu. Listí může totiž způsobit spoustu zcela zbytečných komplikací, může vám přidat opravdu hodně práce a nutno říci, že zcela zbytečně. Stačí totiž pravidelný úklid a zůstanete klidnými.

mini jezírko

Padající listí jednak nepůsobí vzhledně. Zahrada, která je plná listí se zřejmě nebude líbit ani vám. Jakmile zamrzne nebo napadne sníh, bude už na úklid listí docela pozdě. V listí mohou přezimovat nejrůznější škůdci, je to prostě něco, co na zimní zahradu plošně nepatří – něco jiného je, pokud listím zakryjete nějaké rostliny.

Listí znečišťuje vodní prostředí

Spadne-li listí do vody, začne v ní pomalu uhnívat. To je důvod ke znepokojení, protože bude docházet ke zbytečnému znečišťování vodních prostorů – třeba bazénu nebo zahradního jezírka. Nedopusťte tedy, aby listí zůstalo ve vodě, odstraňte ho z hladiny ještě dříve, než se potopí.

Listí může ucpat okapy a rýny

Pozor také na ucpání okapů a rýn. I na toto je nutné nezapomenout. Máte-li tedy v okolí odtokových systémů na rodinném domě, chatě, chalupě nebo jiné budově stromy s listím, je nutné zkontrolovat, jestli se nenahromadilo v okapech – při dešti by mohly vzniknout nepříjemné problémy.

Listí může posloužit jako podzimní dekorace jak v interiérových, tak i exteriérových prostorách bydlení. Přece jen však není dobré ho nechávat na hromadách na zahradě, dvorku nebo třeba před domem. Stejně jako patří k podzimu padání listí ze stromů, tak k němu patří také jeho uklízení. Přidáte-li ho například do kompostu, můžete počítat s přírodním a vysoce efektivním hnojivem, které rostliny, ale i zelenina na jaře ocení!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář