Zahrada

Pěstování bambusů

Bambusy jsou oblíbenými rostlinami – pokud se vám líbí, můžete je zkusit pěstovat i vy. Je velice pravděpodobné, že se vám to bude s úspěchem dařit. Bambusy nejsou totiž příliš náročné, přece jen však mají určitá specifika, která je jim dobré dopřát.

screen-donate-cz

Slunné stanoviště

Bambusy mají rády převážně slunné stanoviště. Ideální je, pokud se bude jednat o místo, kam se nedostanou ostré a chladné severní či východní větry. Je několik druhů bambusů, především horské, které uvítají spíše polostín.

Co se týká požadavků na půdu, bambusy preferují spíše kyselejší prostředí. Mnohem důležitější než půda je však její struktura – těžší půda udržuje lépe živiny, ale hůře se prohřívá, v situacích, kdy použijete lehčí půdu je to přesně naopak.

Zálivka a hnojení

Velmi důležitou částí při zdárné péči o rostliny bambusů je zálivka. Bambusy vyžadují vlhkou půdu, nesnáší však přemokření. Zálivku provádějte v závislosti na počasí prakticky denně nebo obden.

Nepodceňujte ani hnojení. Vyplatí se popřemýšlet hlavně o organických hnojivech – jedná se zpravidla o hnůj nebo kompost. Avšak ani chemická hnojiva nejsou špatnou volbou – pamatujte, že hnojivo pro bambusy by mělo obsahovat zejména křemík, který je pro rostlinu velice důležitý.

Nástylka a probírání stébel

Starší rostliny bambusů již nevyžadují téměř žádnou péči. Stačí pouze občas přisypat mulč, který dodá rostlinám nejen humus, ale chrání ji jak v létě, tak i v zimě před nepříznivými rozmary počasí.

Pravidelné probírání stébel potom zajišťuje každoroční omlazení a provzdušnění bambusů. Odumírající části rostlin by bambusy zbytečně vysilovaly.
Bambusy patří mezi okrasné trávy, které dokážou vnést do zahrady jiskru a oživí stereotyp. Díky jejich nenáročnosti se budou hodit téměř do jakýchkoliv exteriérových prostorů bydlení – tedy do jakékoliv zahrady!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář