Tipy, rady, návody Zahrada

Pěstování bylinek – jde to po celý rok?

Pěstování bylinek je pro mnoho kuchařů a kuchařek důležité. Používat čerstvé bylinky, které dobře chutnají a můžete je přidat k masu, těstovinám, bramborám, ale třeba i do salátů, je mnohem lepší. A když máte tu možnost, proč to nevyužít. Bylinky se však pěstují jen v určitém období. Alespoň lidé to tak dělají. Pro pěstování nepotřebujete zahradu nebo velký balkón, vypěstovat bylinky zvládnete i v bytě.

Jaké bylinky pěstovat?

Doma si můžete vypěstovat snad jakoukoliv bylinku, kterou znáte. Nejčastěji a také nejlépe se pěstují v truhlíku – bazalka, petrželka, levandule, tymián, rozmarýn, oregano, pažitka, máta, meduňka, koriandr nebo kerblík. Lidé také často pěstují kopr, libeček, šalvěj, kerblík a také bylinky, které mají rádi a potřebují je do různých pokrmů. Jak bylinky pěstovat?

Ideální je jaro

Pěstovat bylinky můžete po celý rok, nejlepší doba na sázení semínek je na jaře. Pokud nechcete dlouho čekat, můžete si k zahradnictví nebo někdy i v květinářství pořídit vypěstované sazeničky, které poté jen dáte do truhlíku a máte hotovo. Pro květináče nebo truhlíky je nutno vybrat správné místo, nejlépe je jižní strana, kde je hodně slunečního světla. Nejlepším místem je parapet. Pozor však na suché místo nebo průvan. To nedělá bylinkám dobře.

Co dát do květináče nebo truhlíku?

Spodní vrstvu vyberte perlit, což je ideální pro provzdušnění. Na vrstvu substrátu nasypte semínka jednoho nebo více druhů bylinek. Poté substrát zalijte a dejte na vhodné místo. Nechejte bylinky klíčit.

Jaké kombinace zvolit?

Kombinovat můžete druhy bazalky, oregano se saturejkou nebo meduňkou, majoránku s rozmarýnem, případně s mátou, tymián s levandulí nebo rozmarýnem. Petrželka je ideální s pažitkou. Důležitá je samozřejmě pravidelná zálivka. Bylinky se nesmí přelít, protože jinak vám kořeny uhnijí. Vyhněte se umělým hnojivům, to pro bylinky není moc dobré.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář