Zahrada

Pěstování tulipánů

Tulipány jsou nejrozšířenějšími cibulovinami, se kterými se můžeme setkat na našich zahradách. Za jejich domovinu je považováno Holandsko – když je řeč o tomto státě, zajisté si je představíte. Tulipány jsou vyšlechtěny v nejrůznějších odrůdách – liší se jak velikostí, tak i barvou nebo tvarem květu – známo je okolo 150 druhů tulipánů. Samozřejmě lze spatřit rozdílnosti i v oblasti jejich doby kvetení. Pěstování tulipánů je poměrně jednoduché, víte co jak do toho?

Královna všech květin – Růže

Slunné stanoviště

Tulipány pro svůj zdárný růst a květenství potřebují slunné stanoviště, pokud budou však na místě, kde je několik hodin během dne stín, příliš jim to neuškodí. Cibule se vysazují v průběhu září a října do hlinitopísčité půdy s dostatkem živin. Cibule by se měly vysazovat 10-15 cm do hloubky a minimálně 20 cm od sebe – půda by neměla být přeschlá. Je nutné pamatovat, že cibule musí do prvních mrazů zakořenit, jinak zdárně nepřečká zimní období.

Zálivka a hnojení

Tulipány potřebují stále mokrou, avšak ne přemokřenou půdu. V závislosti na počasí je zapotřebí pravidelná zálivka. Co se týká hnojení, mělo by se použít adekvátní, speciální hnojivo, které se doporučuje aplikovat zhruba jedenkrát za 14 dní. Po odkvětu je důležité odštípnutí stonku, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.

Množení tulipánů

Tulipány se množí dělením cibule. Zhruba měsíc po odkvětu by se měla cibule vždy vyjmout ze země, očistit a uložit na suché místo. Na podzim se potom opět vysadí. Některé trvalejší druhy nevyžadují vyjímání cibule a mohou vydržet až několik roků na jednom místě.

Tulipány mohou ozdobit i vaši předzahrádku nebo zahrádku. Vyberte si druh, který vás svým vzhledem nejvíce zaujme a pusťte se do jejich pěstování – nebudete litovat! Odmění se vám krásou, která na jaře k okrasné zahrádce rozhodně patří!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář