Tato otázka vyvstane pokaždé, když se staví nebo rekonstruuje koupelna. Do některých koupelen se větší vana ani nevejde, k jakému řešení ale sáhnout, když prostor není problém?
Pravda o sprchových koutech
I v té nejmenší koupelničce si můžete vytvořit sprchový kout, stačí jen pevná zástěna nebo závěs,sprchový panel a vyspádování podlahy, aby voda odtékala do odpadu. Sprchování představuje rychlé umytí, nečekáte na napuštění vody do vany. Použitím správné hlavice si můžete dopřávat masážní sprchu ulevit svalům i páteři.
Asi nejdůležitější výhodou je snadný přístup k hygieně, a to i pro seniory nebo lidí s omezenou hybností, včetně vozíčkářů. Pro pohodlnější mytí můžete do sprchového koutu postavit židličku nebo na zeď připevnit madlo.
Na druhou stranu není pravda, že by sprchový kout vždy znamenal úsporu místa v koupelně. Jsou i takové, které se velikostí vanám vyrovnají.
V čem je lepší vana
Za sychravých podzimních dní nebo uprostřed tuhé zimy mnozí z nás ocení koupel na zahřátí. Když si navíc připravíte punč či svařené víno, je idylka dokonalá. Ve vaně si můžete dopřát bublinkovou masáž či romantiku ve dvou, stačí jen spousta svíček, skleničky vína a plátky růží ve vaně.
V rodinách s malými dětmi je vana nutností. Málokteré se rádo sprchuje, za to hrát si ve vaně s kachničkami či lodičkami je neomrzí. Také namáčení zašpiněného prádla je ve vaně pohodlnější. Prostě i vana má své výhody.
Pokud jde o vyšší spotřebu vody, nemusí být vždy pravda, že je ve vaně větší. Ve skutečnosti do ní nikdy nenapustíte tolik vody, kolik se uvádí její objem, čím větší tělo se v ní koupe, tím méně vody se do ní vejde.
Výsledek? Volte kombinaci obojího
Nedá se určit, co je lepší, jestli vana nebo sprcha. Každý z nás dáváme přednost něčemu jinému. A pak: občas potřebujeme rychle se umýt pod sprchou, jindy zase napařit se ve vaně. Nejlepším řešením se tedy zdá vana se zástěnou a sprchovým panelem, kombinace, díky níž si můžete dopřát to, na co máte právě náladu.
Zanechte komentář