Bydlení Tipy, rady, návody

Stará okna – jak je vylepšit?

Máte na chatě, chalupě nebo doma stará okna, u kterých si říkáte, že by to nutně chtělo výměnu a pořídit si okna novější a mnohem lepší? Občas však stojí za to, dát si tu práci a stará okna zachovat. Zejména pak, když jsou krásná, dotváří atmosféru domu, popřípadě chalupy. Je vaše chalupa typickým venkovským obydlím? Pak by nějaké supermoderní okna určitě nebyla tou pravou volbou!

V souladu s interiérem

Stará okna dotvářejí atmosféru a vzhled, mnoho venkovských domů je osazeno okny, která jsou ještě v originální konstrukci. Často jsou propracovány do těch nejmenších detailů, které do nich v tehdejší době vtiskl řemeslník. Chcete taková okna vyhodit a pořídit si nová? Vždycky je dobré zvážit, zda raději stará okna nezachovat a pomocí rekonstrukce je neoživit. Dnes už známe spoustu technologických postupů a metod, které mohou pomoci jejich izolaci a životnosti. Co dopřát starým oknům?

Utěsnění starých oken

Jedním z hlavních důvodů pro výměnu oken je to, že skrz ně utíká spousta tepla. Použít můžete nalepovací pěnové těsnění, které napomůže utěsnit okna. Na trhu je k dispozici nejrůznější okenní těsnění. Jestliže řešíte zlepšení dřevěných oken, která mají tradiční konstrukci, nejjednodušší je používání nalepovacího těsnění. To je vyrobeno z pěnového polyethylenu nebo silikonu.

Výměna skel

Někdy vám postačí zachovat staré dřevěné rámy a pořídit jen nová okna. Tento způsob zateplování oken spočívá ve výměně jednoduché tabulky. Namísto něho pořídíte izolační dvojsklo. Díky tomu bude váš interiér zase o něco odolnější.

Izolační fólie

Další možností je izolační fólie, která se aplikuje přímo na sklo. Nevýhodou je, že čím účinnější izolační fólie je, tím je tmavší a tmavší. A taková izolační fólie propouští méně denního světla a také tepla.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář