Bydlení Tipy, rady, návody

Vybíráme okna: jak na to?

Pořídit si nové okna do bytu či domu je důležitá volba, která váš život ovlivní na dlouhou dobu. Proto je nutno zamyslet se nad tím, jaká okna zvolíte. Zde není radno myslet na cenu, ale zejména na kvalitu. Vybíráte pečlivě materiál, hodně si o kvalitě načtete. Okna, která jsou levná a nemají jasný původ, vám mohou pěkně zkomplikovat život a v konečném důsledku zaplatíte vysokou částku.

Kvalita za rozumnou cenu

Jestliže si u některých věcí můžete dovolit hledět v první řadě na cenu a kvalita jde maličko stranou, pak to u výběru oken rozhodně neplatí. Musíte myslet především na kvalitu a správné zpracování jednotlivých modelů oken. Jedině tak svému domu či bytu zajistíte dlouhou životnost a žádné problémy.

Podle čeho okna vybrat?

Když jdete do obchodu nebo sledujete na internetu, jaká okna si vybrat, musíte myslet na prostředí, ve kterém budou okna sloužit a také na parametry stavby. Je-li dům v místě, kde jsou poměrně náročné povětrnostní podmínky nebo je zde větší prašnost či hluk, pak je dobré vzít tohle všechno do úvahy. Je nutno myslet také na tepelně izolační vlastnosti oken, což závisí spíše na materiálu, na stavební hloubce okenního profilu a kvalitě zasklení.

Dalším důležitým kritériem je bezpečnost domova, to je také nutno brát v úvahu. Moderní okna dnes nabízejí velkou řadu ochranných prvků, které zlodějům znesnadňují vloupání nebo vnik dovnitř, do vašeho domu. Není od věci také sledovat doplňky, zejména pak kvalitní kování, které ovlivňuje funkčnost oken.

Správný materiál

Často se řeší také materiál. Každý materiál má své výhody a nevýhody, Zákazník často vybírá podle dekoru a barvy. Také plastová okna mohou být na první pohled k nerozeznání od těch dřevěných či hliníkových. V České republice jsou nejvíc žádaná plastová okna, vedle příznivé ceny jde zejména o nenáročnou povrchovou úpravu a údržbu.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář