Bydlení

Výměna oken – jak probíhá a jak dlouho trvá?

Autor angelo

Mnoho lidí se výměny svých oken obává z důvodu, že je to stavebně, ale i časově náročný proces. Opak je ale pravdou. Mít namontovaná plastová okna totiž můžete mít třeba i během jednoho dne. Mluvíme o možnostech výměny v bytě, kdy máte k dispozici partu zkušených řemeslníků. Jak samotný postup prací probíhá? Podívejme se na vše krok za krokem.

shutterstock_179695277

Prvním krokem je demontáž stávajících oken

Prvním krokem je demontáž a vyjmutí samotných okenic, kdy následuje vybourání samotného rámu původního okna. Vše s ohledem na to, aby stavení otvor nebyl větší, než je nezbytně nutné. Jakmile jsou i původní rámy pryč, může dojít k usazení rámů nových. Pomocí několika specializovaných technik je rám okna usazen, je provedena izolace okolního prostoru a základ nového okna je hotov.

V této fázi také může docházet k instalaci různých doplňků, které s vaším oknem přímo souvisí. Může jít například o instalaci:

  • Parapetů.
  • Sítí proti hmyzu.
  • Žaluzií.

Následuje zednické začištění

Vše zatím stále ještě vypadá nevzhledně, proto přichází na řadu několik základních zednických prací. Těmi se rozumí především začištění konkrétních částí, aby stavení otvor byl opět zarovnán s okolní stěnou a nová plastová okna tak plně navazovala na samotný okenní výklenek. Po uschnutí konkrétních materiálů může dojít také k potřebné malbě, aby části vybouraných a nyní začištěných povrchů i nadále ladila s celkovým barevným nádechem vašeho pokoje. I o to se může v případě potřeby postarat specializovaná firma. Většinou to však klienti zvládnou sami.

Posledním krokem je finální úklid

I na ten je možné pozvat si odborníka, ale ve většině případů ho lze také zvládnout svépomocí. Celý stavební zásah do vašeho bytu je spojen s tím, že řemeslníci využívají prostor zhruba 0,5 – 1 metr od okna. Zbytek vašeho bytu zůstane zcela nedotčený a tak je i úklid otázkou několika desítek minut.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář