Zahrada

Za vším hledej řasu. Jak udržet jezírko čisté celé léto

Autor angelo

Jestli se chcete celé léto těšit pohledem na prosperující zahradní jezírko, vyžaduje to důkladnou péči. Harmonii ve vodním světě ohrožují různé faktory, kterým se však můžete bránit. Na co si dát pozor a jak jezírku prospět?

shutterstock_35149831

S větším jezírkem méně práce

Pokud máte na zahradě prostorné, velkoryse zařízené jezírko, můžete si gratulovat. Stojí vás totiž méně úsilí ho zachovat čisté, než kdyby vaši zahradu krášlil rybníček velký jako dlaň. Rostliny se totiž v objemnější nádrži tolik nepřemnožují a jezírko je schopnější samo udržovat přirozenou rovnováhu.

Řasy, řasy a zase řasy

Bez ohledu na velikost jezírka se však stává, že se voda zakalí do sytě zeleného odstínu. Za tím stojí řasy, jejichž přemnožení způsobují nálety posekané trávy, pylu, dřeva a listí nebo uhynulí živočichové. Pravidelně je tedy odstraňujte. Ryby zase vodu znečišťují svými výkaly či nesežraným krmivem. Dávejte jim proto jen tolik, kolik sežerou hned.

Vyberte si způsob čištění, který vašemu jezírku nejlépe padne. Volit můžete například mezi bio čističi jezírek nebo flokulanty a sorbenty, jež vodu zbavují fosfátů podporujících bujení řas. Nezapomeňte ani na kvalitní filtr a skimmer, které zachytí drobnější nečistoty. Větší chuchvalce sbírejte z hladiny třeba podběrákem. Určitě ale nesahejte po bazénové chemii, tím jezírku jedině uškodíte.

Koupání bez ochrany před sluncem

Vytvořili jste si na zahradě vysněné přírodní koupaliště, v němž trávíte horké letní dny? V něm je přítomnost řas skutečně nežádoucí. Abyste riziko znečištění omezili na minimum, vždy se před vstupem do vody osprchujte v dostatečné vzdálenosti od jezírka. Také opalovacími krémy se namažte až po koupání – veškeré tuky z přípravků na pleť a proti slunci výrazně zhoršují kvalitu vody.

Přehřátí nehrozí jen lidem a zvířatům

S létem přicházejí i vysoké teploty. Prudké sluneční paprsky však jezírkům škodí, přehřátí vody mnohdy stojí i za jejím zákalem. Ve stínu se jezírkům daří lépe. Navíc se odpařováním ztrácí z vody potřebný kyslík. Doplňujte proto průběžně jezírko pomalým proudem vody, kterým nezvíříte kal na dně. Nebo vybudujte potůček, který bude čerstvou vodu přivádět za vás.

Hodnota pH ovlivňuje zdraví ryb

Současně je důležité kontrolovat kvalitu vody prostřednictvím měření hodnot tvrdosti a pH. Správná hodnota pH v jezírku je vyjádřena stupněm 7. Tolik má i pitná voda z kohoutku. Zatímco stupně 0-6 znamenají, že je voda kyselá, stupně 8-14 poukazují zase na zásaditost vody.

Kyselost jezírka, která vzniká i důsledkem vytrvalých dešťů, můžete vyvážit přidáním kohoutkové vody. Zásaditost pak nejlépe srazí voda dešťová nebo v době sucha přípravek pH minus. Silně kyselá nebo silně zásaditá voda může vést až k uhynutí ryb. Optimální hodnota tvrdosti vody je pak v rozmezí stupňů 8-12.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář