Bydlení Tipy, rady, návody

Čeho si všímat při prohlídce bytu

Autor JanaPK

Kupujete byt a nevíte, na co se soustředit, abyste nenaletěli na triky realitních makléřů? Nedá se tvrdit obecně, že se vás budou snažit oklamat, uvědomte si ale, že čím dráž makléř prodá, tím větší má provizi. Takž to určitě bude zkoušet a vy si musíte dát pozor. Čeho si tedy při prohlídce všimnout?

Začněte právními úpravami

Dřív, než se sejdete na prohlídce bytu, je dobré vědět, jestli není na byt uvaleno věcné břemeno, zástavní či předkupní právo nebo dokonce exekuce. Důležité je vědět, kdo je vlastníkem pozemků pod nemovitostí. To vše zjistíte na výpisu z listu vlastnictví, který vám za stokorunový poplatek vytiskne katastrální úřad nebo Czech point.

Prověřte si lokalitu

Majitel, jeho vztah se sousedy i lokalita, v níž se byt nachází, je dost zásadní otázka. Dobrá lokalita zvyšuje cenu domu, špatná občanská vybavenost či nevhodní sousedé ji dost snižují.

Jak daleko to budou mít vaše děti do školy? Kde je nejbližší obchod, praktický lékař, zastávka MHD? To všechno jsou otázky, na které si musíte odpovědět.

Vstupte a nadechněte se

Cítíte při vstupu do bytu zatuchlinu? Pak se dá celkem logicky odvodit, že nemovitost trápí vlhkost. Nejspíš na stěnách najdete i plíseň. Pokud zjistíte, že je byt vlhký, je to hodně obtížný problém. Problémem může být příliš tmavý byt, v takovém případě vás čekají vyšší náklady na svícení.

Důležité rozvody

Je důležité znát stav elektrických rozvodů, poslední revizi plynu a zkontrolovat stav stupaček, případně termín výměny. Podcenit technický stav bytu se může opravdu hodně prodražit, navíc můžete způsobit škodu i sousedům.

Zjistěte si skutečné náklady na bydlení

Podle tvrzení makléře jsou všude v republice nízké náklady na bydlení. Jak daleko je pravda, zjistíte z plateb stávajícího majitele. Jakou má zálohu na plyn, elektřinu, vytápění? Také byste si měli zjistit, kdo má na starosti správu objektu, kde chcete byt koupit, plán oprav a podobně.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář