Bydlení Tipy, rady, návody

Tipy, jak ušetřit elektrickou energii v domácnosti

Autor JanaPK

V našich domácnostech je tolik přístrojů závislých na elektrické energii, že většina z nás často přemýšlí, jak spotřebu elektřiny snížit a ušetřit tak nemalou částku na nákladech na domácnost. Projděme se průměrně zařízeným bytem a zaměřme se na způsoby, jak za energie v domácnosti ušetřit.

V kuchyni

Lednička spotřebuje méně elektřiny, jestliže ji postavíte dostatečně daleko od topného tělesa. Pomůže také, když budete mít potraviny systematicky uložen, abyste neměli lednici dlouho otevřenou při jejich hledání.

Hodně energie spotřebuje elektrický sporák, zvlášť ten starší tip, kdy se nejdříve ohřívá plotýnka a až pak teprve hrnec. Pro úsporu pracujte se zbytkovým teplem a vypínejte přívod energie dříve. Také používání tlakového hrnce ušetří energii, protože zkrátí dobu vaření až o polovinu.

V koupelně

Perete často? A máte v pračce vždy dostatečnou náplň prádla? Jestliže chcete ušetřit elektřinu (a nejen ji), perte až ve chvíli, kdy pračku naplníte, nejlépe při teplotě 40° C. Ohřívání na vyšší teplotu se prodraží a při současných pracích prostředcích je to i zbytečné-

Jestli používáte i sušičku na prádlo, elektřinu ušetříte, pokud ji máte samostatně, nikoli kombinovanou pračku.

Otop, světlo, stand by režim

Každý, kdo má vytápění objektu závislé na elektrické energii hodně ušetří, když bude udržovat v místnostech optimální teplotu a nepřetápět. Jediný stupeň navíc představuje zvýšení energie o 7%. V pokojích, kde pracujeme stačí kolem 20° C, v ložnici jen 18° C. Přitápíme jen v koupelně, kde může být do 25 stupňů.

Jistě už máte všude v bytě instalované úsporné žárovky. Ty dokážou ročně ušetřit z vašeho rozpočtu i tisíce. Pro vyšší komfort vybírejte do obytných místností s teplým světlem.

Velkou spotřebu energie ročně nasčítají spotřebiče ve stand by režimu. Televize, set top boxy či monitory počítačů vždy vypněte, pokud už je nebudete ten den potřebovat.

O autorovi

JanaPK

1 kometář

  • Spotřebu elektřiny jsme řešili akorát u svícení, máme malé děti, takže se u nás neustále svítí jak ve skleníku, celkem dobře se mi osvědčily led žárovky, ale nepořizuju žádné extra drahé, koupil jsem je na doporučení od kamaráda přes ebay. Jednu dobu mi cenu korigoval i dodavatel xenergie, měli jsme je z aukce tak se nám to od nich hodně vyplatilo, to jsme v porovnání ušetřili nějakých 10%, teď po aukci, byl patrný nárůst, ale žádný extrém se nekonal.

Zanechte komentář