Komerční články

Nevyčerpatelný zdroj energie – slunce

Autor Jaroslav

Slunce, solární systémy, fotovoltaika. Tyto a mnohé další výrazy se používají stále častěji v souvislosti s výrobou elektrické energie. Je to logické, zásoby nerostných surovin klesají, požadavky na energii se neustále zvyšují. Slunce je však nevyčerpatelný zdroj energie, ze které dokážeme vyrobit i elektřinu.

Slunce dobíjí mobil

Elektřinu ze slunečních paprsků můžeme využívat v různých podobách. Velmi častým způsobem využívání solární energie je solární nabíječka na mobil. Jednoduché řešení, jak ušetřit elektrickou energii ze sítě, dobíjet si mobilní telefon nebo tablet, a používat tento zdroj energie buď doma, v práci, ale i v přírodě. Stačí nám místo, kam dopadají sluneční paprsky, sem umístíme solární nabíječku, připojíme mobil, a nabíjíme si baterku. Při turistice lze připnout solární přenosní nabíječku na mobil například k batohu, a během chůze si můžeme dobíjet baterku v mobilu. Solární nabíječka na mobilní telefon může být konstruována tak, že má v sobě zabudovanou baterku, čímž vzniká solární power bank. Položíme ho na slunné místo, dobijeme si zabudovanou baterku, a když budeme potřebovat energii pro mobil nebo tablet, připojíme se na powerbank. Dalším řešením, jak využívat energii do zásoby, je kombinace solární nabíječka a externí powerbank. Externí baterka může mít menší rozměry, a můžeme si ji vzít s sebou, a zatím můžeme nabíjet ze solární nabíječky další. Velmi jednoduchý a efektivní způsob, jak šetřit náklady za elektřinu a mít zdroj energie stále s sebou.

Solární nabíječka na mobil

Solární nabíječka na mobil

Pro kemp i karavan

Solární nabíječky mohou být i větší a výkonnější. Umožňují dobíjet autobaterie, a současně přes USB výstup nabíjet mobilní zařízení. Energii z baterie můžeme čerpat na osvětlení, můžeme k ní připojit různé spotřebiče pomocí převodníků z 12V na 240V. Takové řešení je vhodné pro karavany, pro kempování, pobyty v přírodě, pro rybáře. Solární panel 12V může mít podobu kufříku, je skládací, a dá se dobře převážet v autě.

Solární skladatelný panel 80W

Solární skladatelný panel 80W

Fotovoltaika pro domácnost

Fotovoltaické panely se využívají pro výrobu elektrické energie v komplexnějších systémech. Rodinný dům může být zásoben elektrickou energií ze slunce jako doplňkový zdroj energie, nebo jako zcela autonomní systém. Záleží od energetické náročnosti domácnosti, výkonu solárních panelů a velikosti solárních baterií. Nejpoužívanější je hybridní systém, kde část spotřeby elektrické energie pokrývá veřejná síť, a část je využívána přes fotovoltaický systém. Takto dokáže domácnost ušetřit velkou část nákladů na účty za energie, a šetří přírodní zdroje i životní prostředí.

Teplá voda ze slunce

Ohřev vody pro domácnost pomocí slunce se používá již dlouhodobě. Fototermický systém však má řadu omezení, které zvyšují náklady na provoz, a navyšují náklady a náročnost při instalaci. Jelikož fototermický systém využívá jako médium na ohřev kapalinu, vyžaduje instalaci trubkových rozvodů, přetlakových ventilů, na cirkulaci kapaliny je třeba oběhové čerpadlo, které vyžaduje elektrickou energii.

Fotovoltaický systém na ohřev vody

Fotovoltaický systém na ohřev vody

Fotovoltaický ohřev vody je výrazně jednodušší, neboť využívá slunce na výrobu elektrické energie. Při montáži vyžaduje pouze připojení ohebného kabelu, a systém je možné připojit prakticky ke každému bojleru. Taková jednoduchá montáž snižuje náklady na instalaci, a umožňuje prakticky nulové náklady na provoz. V případě přebytku elektrické energie je možné ji využít jako zdroj pro osvětlení, nebo jako záložní zdroj pro spotřebiče, jako jsou čerpadla pro kotle na tuhá paliva a podobně.

Využíváním sluneční energie pomáháme snižovat využívání stávajících přírodních zdrojů, které se nám pomalu míjejí, a také životní prostředí. Při spalování fosilních paliv vznikají obrovské množství spalin, které poškozují ozonovou vrstvu. Atomová energie dokáže mít velkou účinnost, ale přináší velká rizika. A budování vodních elektráren mění přirozený charakter krajiny a často brání rybám a vodním živočichům v migraci. Sluneční elektrárnu, alespoň malou, si však můžeme vzít doslova do kapsy.

O autorovi

Jaroslav

Zanechte komentář