Zahrada

Tipy pro pěstování domácích hroznů

Autor JanaPK

Hroznové víno patří k oblíbeným druhům ovoce, tak není divu, že si mnohý zahrádkář chce zkusit vypěstovat svoje vlastní. A nemusí se za tím ani schovávat možnost udělat si své vlastní stolní víno, ať už bílé či červené.

Abyste si i vy mohli na podzim pochutnat na vlastních hroznech, stačí k tomu dodržet několik podmínek důležitých pro růst vinné révy.

Réva patří do teplých krajů, ale i u nás se jí daří

V současné době je vyšlechtěno několik odolných odrůd, které snesou teploty od 15° C (bílé např. Prim, Solaris nebo Krystal, červená Chrupka, André či Attika). Důležité je najít jí stanoviště, kde bude mít co nejvíc slunečního svitu, ideálně jihovýchodní a jižní stranu pozemku, pokud je na něm svah, tím lépe. Můžete ji také zasadit při stěně domu, v každém případě myslete na oporu rostliny.

Dejte jí živiny, vodu si najde sama

Vinná réva má vlasové kořínky, díky nimž si dokáže snadno zajistit vláhu i mělce pod povrchem. Je ale náročná na živiny, proto je třeba ji v době vegetace pravidelně přihnojovat zhruba po dvou týdnech. Hnojivo musí být bohaté na draslík, hořčík a fosfor, aby nejen rostla, ale také dobře plodila.

Nezbytné zásahy nůžkami

Není možné přesně popsat správný postup při řezu vinné révy v krátkém článku. Také proto, že se jinak stříhá, když se vede po pergole a jinak na drátěnce. Řez je ale nezbytný, jestliže chceme, aby rostlina bohatě plodila.

Víno plodí jen na jednoletém dřevě. Při prvním řezu (únor, březen), seřízneme staré vysílené větve, v létě pak zastřihneme konce letorostů a zaštipujeme zálistky, aby hrozny vyzrály. Od srpna kolem hroznů otrháváme listy, aby se k nim dostalo dost slunce. Zálistky neboli fazochy vyštipujeme proto, aby réva nebyla příliš hustá a náchylná na choroby.

Réva přečká zimu, když…

Ihned po sklizni odstraňte neplodné výhony i fazochy a zbývající, které na keři ponecháte, zkraťte. Réva má dost času do zimy zesílit a přečkat ji beze škody. Žádné další zásahy nepotřebuje, snad jen pokud ještě není dřevo úplně vyzrálé, zahrneme keř pro jistotu zeminou.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář