Komerční články

Jak na opravu poškozených rámů oken?

Autor angelo

[dropcap] O [/dropcap] kna jsou pro každý interiér nepostradatelnou součástí. Mají velký vliv nejen na tepelně-izolační vlastnosti celého domu, ale také na jeho design a pohodlí. Ovšem žádná okna nejsou nerozbitná. Vyrábí se z takových materiálů a pomocí takových technologií, aby byla co nejodolnější, ale nejsou nepoškoditelná. Soustředit se dnes nebudeme na opravu skel, ale na rámy. Když je rozbitá skleněná výplň, je vhodné vyhledat specialistu na zasklívání a jemu práce svěřit. My se dnes zaměříme především na poškození rámů odřením a nárazem.

Hliníková a plastová okna lze opravit jen velmi složitě

Plastová okna jsou v současnosti nejvyužívanějším druhem okenních výplní. Dalším vyráběným materiálem pro okenní profily je hliník. Oba druhy oken jsou vyráběny z profilů s několika komorami. Povrchová úprava je většinou tvořena folií v různém barevném provedení i v imitacích dřeva. Pokud dojde k poškrábání nebo odlepení folie, je oprava jednoduchá. Stačí na okna nalepit folii novou. Vyhýbejte se ale lepidlům s chemickými složkami, které by mohly rámy nenapravitelně poškodit. Pokud jsou rámy oken a profily poškozeny nárazem, vzniká větší problém. V domácích podmínkách je plast a hliník prakticky neopravitelným materiálem. Můžete nadělat více škody, než užitku.

01

Dřevěná okna se opravovat dají

Velkou výhodu v údržbě mají ty domácnosti, ve kterých jsou dřevěná okna – eurookna. Při poškrábání dřeva nebo při jeho odštípnutí je lze opravit i v domácích podmínkách. Místo, kde je okno poškrábané nebo odštípnuté je třeba nejprve řádně zahladit. Pomůže brusný papír nebo elektrická brusná frézka. Když je vše hladké a čisté, přichází na řadu tmely na dřevo. Doporučujeme tmely brousitelné, protože s jejich pomocí lze vytvořit i rohy. Tmely se dají vybírat podle druhu dřeva, ze kterého jsou okna vyrobena a mají podobnou barvu. Stačí vyplnit poškozené místo, počkat až tmel zaschne a s pomocí brusného papíru vyhladit do roviny. Pak už stačí jen rám nalakovat a okno je jako nové.

02

Zvažte výměnu

Jak již bylo řečeno, výrazné opravy plastových a hliníkových oken vlastní pomocí, se nedoporučují. Dřevěná okna sice opravovat lze, ale ne donekonečna. Pokud okna opravujete stále častěji a už ne kvůli poškození, ale jednoduše protože dosluhují, je možná čas přemýšlet o jejich výměně. Do nových oken nebudete nuceni dlouhá léta investovat žádné finanční prostředky ani žádné úsilí. I ceny kvalitních oken jsou stále nižší. Stačí se podívat na ceník plastových a dřevěných oken. Při výměně oken ale mějte na paměti rizika spojená s vlhkostí nebo radonem. Více o tomto nebezpečí při výměně oken, se dozvíte zde.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář