Komerční články

Jak na správný výběr krbových kamen

Autor angelo

Vytápění interiéru lze dnes řešit mnoha různými způsoby. Nejčastěji se využívá kombinace kotle na plyn anebo na tuhá paliva s krbovými kamny či krbovou vložkou. Centrální plynové topení anebo vytápění elektřinou je sice nejpohodlnější, nicméně ryze přírodní příjemné a maximálně hřejivé teplo dají jen krbová kamna. Sehnat je dnes můžete v celé řadě variant. Pokud nevíte, jak se v nich vyznat a podle čeho krbová kamna vybírat, dozvíte se to v následujících řádcích.

 

Než se vydáte na nákup, musíte vědět…

Když už se pro koupi krbových kamen rozhodnete, určitě hned nevyrážejte do prodejny. Měli byste mít totiž promyšleny některé základní aspekty. Pro přehlednost je uvádíme v odrážkách.

Jedná se tedy o:

  1. přesný průměr kouřovodu
  2. výška stavebního otvoru pro krbová kamna
  3. celkový tah komína
  4. rozměry prostoru, který chceme vytápět v m3

Výkon na prvním místě

Velmi důležitý je výkon krbových kamen. Obecně platí pravidlo, že u starších domů je nezbytné volit kamna s vyšším výkonem. Novostavby jsou i díky zateplení z pohledu vytápění méně náročné. Vycházet bychom měli z toho, že k vyhřátí 20 m3 interiéru ve starším domě potřebujeme 1 kW. Stejné výkonnostní množství, tedy 1 kWh v novostavbě dokáže vyhřát 40 m3.

V případě, že vyberete kamna s nedostatečným výkonem, budete je pravidelně přetěžovat, což nemusí vydržet jejich vnitřní obložení, jež popraská. V případě naddimenzování, tedy koupě příliš silných kamen se budete snažit co nejméně přikládat. To ale povede k zakouření předního skla. Na oheň pak ani neuvidíte.

S výměníkem, či bez něj?

Zcela jistě je nutné promyslet i to, jestli si pořídíte klasická kamna, anebo kamna s výměníkem. Prvně jmenovaný typ je logicky levnější, nicméně dokáže efektivně vytopit pouze jednu jedinou místnost. Při otevření interiérových dveří se sice teplo dostane dál, ale až po dlouhé době a ne v požadovaném množství.

Díky výměníku se bude ohřívat voda, která pak bude putovat rozvody po celé podlahové ploše anebo ve všech radiátorech. Záleží na tom, jaký druh topení se ve vašem interiéru nachází. Krbová kamna mohou takto sloužit bez větších problémů jako hlavní a jediný zdroj tepla.

Terciální spalování a dvojí opláštění kamen

Mezi nejznámější charakteristiky nových krbových kamen patří bezesporu terciální spalování. Jeho princip je jednoduchý a spočívá v tom, že dochází k opětovnému spalování hořlavých plynů a látek, které by se u kamen nevybavených touto funkcí dostaly komínem mimo budovy a nebyly tak nijak zužitkovány.

Určitě také není od věci upozornit na dvojí opláštění krbových kamen. To je vynikající hlavně z pohledu bezpečnosti. Kamna nejsou totiž na dotek tak horká, abyste se mohli opálit a způsobit si tak velmi nepříjemné a bolestivé zranění.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář