Komerční články

Jak položit dlažbu? Zvládnete to i vy sami!

Autor angelo

S dlažbou se setkáte nejenom kolem domů, ale i uvnitř interiérů. Nejčastěji je využívána v rámci chodníků na zahradě či okolo bazénů. . Právě na tuto oblast se zaměříme. Pokládka dlažby dnes není nic složitého a zvládne to téměř každý zručnější domácí kutil. Jak zvládnout pokládku nejlépe, jaký je ideální postup a na co si dát pozor? Rádi s Vámi projdeme celý postup.

shutterstock_88889665

Důležitý je materiál a základní pomůcky

Bez čeho se samozřejmě neobejdete, je základní materiál – samotná dlažba, popřípadě také obrubníky a další betonové zboží. Nesmíte zapomenout ani na další materiály, kam patří také štěrk, stejně jako jemný písek na zasypání spár. Ze základního nářadí poté budete potřebovat:

  • vodováhu,
  • prkno pro stažení plochy,
  • gumovou paličku,
  • provázek.

Jdeme na první krok

Máme-li všechno potřebné vybavení, můžete se pustit do práce. Nejdůležitějším faktorem úspěšné  pokládky venkovní dlažby je rovná plocha. Srovnejte podkladovou zeminu, na kterou následně přijde vrstva štěrku. Ten dokáže dobře odvádět vodu a přitom vydrží i nutnou zátěž. U běžných chodníků mnohdy stačí pouze deseticentimetrová vrstva. Tu je třeba srovnat do roviny, k čemuž vám pomůže právě prkno pro stažení celé plochy. Poté je třeba vrstvu důkladně upěchovat a opět vyrovnat. Jakmile máte hotovo, můžete zkontrolovat rovinu a natáhnout potřebný provázek pro její jednoduchou kontrolu i v budoucnu.

Zámková dlažba je nejlepší volbou

Následně už můžete začít s pokládkou konkrétní dlažby. Nejlepší je v daném směru zámková dlažba, jelikož její jednotlivé kusy do sebe perfektně zapadají. Při pokládání dbejte na první řadu, která by měla být vždy těsně pod provázkem a po přeměření vodováhou vždy v rovině. Takto samozřejmě postupujte dále.

V této fázi se vám bude hodit gumová palice, kterou můžete dlaždice trčící více do výšky snadno snížit silnějším poklepáním. Pokud chcete mít dlažbu o něco zajímavější, můžete z jednotlivých barevně odlišených kousků vytvářet zajímavé vzory. V tomto směru záleží pouze na vás, na vaší šikovnosti a na naze vytvořit něco unikátního.

Když je dlažba položena

Jakmile je dlažba kompletně položena, přejdeme k poslední fázi. Zatím jsou mezi spárami výrazné mezery. Ty za použití jemného píseku důkladně posypete. Poté stačí běžné koště, kterým ji rozhrnete do všech spár. Následně je dobré vše opláchnout vodou. Jakmile je vše opět suché, písek více sedne i tak je dobré celý postup ještě jednou zopakovat. Jedině tak bude dlažba dokonalá a připravena k prvnímu použití.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář