Komerční články

Recyklace papíru: výhody a podmínky

Důležitost třídění odpadu a jeho následné recyklace si uvědomuje čím dál více lidí. To je důvod, proč kontejnery na tříděný odpad nechybí na žádném sídlišti i v nejmenší vesnici. Stejně tak se mnoho lidí vydává do sběrny, kde mohou za železo, barevné kovy nebo papír obdržet vítanou finanční odměnu.

Hlavní motivací k třídění a recyklaci by samozřejmě měl být ohled na životní prostředí. Opětovné zpracování daného materiálu je z energetického hlediska mnohem méně náročné a také napomáhá šetřit přírodní zdroje. Pojďme se však trochu detailněji podívat na třídění a výkup papíru, který má v našich zeměpisných šířkách vskutku dlouholetou tradici. V rámci Evropy jsme díky tomu tak trochu raritou!

Papír vhodný pro opětovné zpracování

Recyklovat samozřejmě není možné jakýkoliv papír. Stejně jako do kontejnerů na tříděný papír totiž ani do sběrny některé druhy papíru nepatří. Z těch nejčastěji používaných se jedná o termopapír, voskový papír, různé obalové materiály tvořené papírem a plastem, hygienický materiál a podobně. Naproti tomu lze opětovně využít kancelářský papír, časopisy, knihy, sešity, reklamní tiskoviny, lepenku, krabice, kartony atd. V některých sběrnách se jednotlivé druhy papíru váží zvlášť, proto je vhodné odevzdávaný papír předem rozdělit do balíků. Celý proces se tak navíc značně urychlí.

Proměnlivá poptávka a měnící se výkupní cena papíru

Pro výkup papíru cena podléhá jistým změnám odvíjejícím se od poptávky z Číny, zvyšující se produkce lepenky a obalových materiálů nebo také cen papíren působících na tuzemském trhu. Pro zjištění aktuální výkupní ceny můžete kontaktovat jednu z mnoha sběren TSR Czech Republic, s. r. o. V případě zájmu obdržíte i informace o výkupu železa a barevných kovů. Na rozdíl od výkupu železa a barevných kovů může být odměna vyplacena hotově.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář